WARSZAWA NA WEEKEND

Wypad do Warszawy na weekend? Świetny pomysł, ale jak wykorzystać ten czas najlepiej? Podpowiadamy, co zobaczyć latem: jak zorganizować wypad rodzinny, ale też gdzie wybrać się wieczorem, bo  Warszawa nocą zachwyca!

Często jako przewodnik po Warszawie, słyszę od turystów, zwłaszcza z zagranicy, słowa zachwytu i zaskoczenia po odwiedzeniu Warszawy. Jakoś tak się utarło, że Kraków jest tym nr 1, jeśli chodzi o cenne zabytki w Polsce, miasto królewskie, autentyczne. I zgoda, ale moim zdaniem trudno porównywać te dwa miasta, bo są zupełnie inne! Warszawa jest eklektyczna, pełna kontrastów, rozległa, różnorodna, prężnie rozwijająca się. Warto zwiedzić Warszawę, samemu lub z przewodnikiem!

Od czego zacząć? Na pewno od wyboru transportu: samochód, pociąg, samolot, motor, rower – to już zależy od preferencji. Wybierając podróż samochodem w ciągu tygodnia warto pamiętać o parkingach, są płatne i trudno znaleźć miejsce do parkowania. W weekend parkingi są darmowe. Można też po Warszawie poruszać się komunikacją miejską, lub wybrać rower miejski. Warszawa ma dosyć rozbudowaną siatkę ścieżek rowerowych (więcej znajdziesz na: http://rowery.um.warszawa.pl/mapa-rowerowa)

Wybór noclegu: Warszawa dysponuje atrakcyjną bazą noclegową. Każdy znajdzie coś dla siebie: hotel, hostel czy apartament pod wynajem. Dobrze sprawdzić dokładnie lokalizację czy bliskość stacji metra, bo odległości pomiędzy atrakcjami w Warszawie są spore.

I najważniejsze: co zobaczyć? Jak zaplanować zwiedzanie?

Przede wszystkim warto sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych obiektów czy muzeów. Jeśli wybieracie się do Warszawy w ciągu tygodnia, możecie zaplanować zwiedzanie tak, aby załapać się na darmowe bilety wstępu. Prawie każde muzeum ma taki bezpłatny dzień. Gdy wybieramy się w weekend, zazwyczaj będą to płatne wejścia.

Co wybrać z bogatej oferty? Poniżej prezentuję moje TOP 10.

Nie sposób zobaczyć tych wszystkich miejsc w 2 dni – wybierz te najciekawsze dla Ciebie (zwróć uwagę na podany orientacyjny czas zwiedzania). Naszą wycieczkę zaczynamy na lewym brzegu Wisły na Starym Mieście.

  1.       Stare Miasto z Zamkiem Królewskim

Jakie są powody, aby zobaczyć Stare Miasto? Czy warto wybrać się na Zamek Królewski? Zarówno historia Starego Miasta jak i Zamku jest bardzo burzliwa i interesująca. Naprawdę najlepiej zwiedzać oba obiekty z przewodnikiem, który odkryje przed Tobą dworskie romanse i ciekawe historie z różnych okresów polskich dziejów. Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim od 1980 r. widnieją na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warszawska starówka zachwyca kolorami i swoją kameralnością. Zamek Królewski oferuje kilka ciekawych wystaw, ale najbardziej warte odwiedzenia są Apartamenty Królewskie oraz dwa obrazy Rembrandta w Galerii Lanckorońskich: „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”. Na zwiedzanie Zamku poświęć 1,5h i koniecznie obejrzyj 3 krótkie filmy dostępne w ramach biletu (o historii Zamku, zniszczeniu i odbudowie).

Ze starego miasta przenosimy się do Parku Łazienki Królewskie położonego ok 3,5 km od Starego Miasta).

  1.       Park Łazienki Królewskie

Jeśli szukasz oddechu w sercu zatłoczonej metropolii i chciałbyś przenieść się do XVIII wieku, musisz koniecznie odwiedzić Łazienki Królewskie. Nazwa tego wyjątkowego miejsca pochodzi od łaźni, która powstała na tym terenie już w XVII wieku. Na 76 hektarach znajdziesz wszystko, czego dusza zapragnie: możesz poobcować z przyrodą, podziwiając ogrody z różnych okresów (m.in. Ogród Chiński, romantyczny, modernistyczny), karmiąc zupełnie oswojone wiewiórki i podziwiając pawie królewskie przechadzające się wśród turystów. Jeśli lubisz piękną architekturę, koniecznie zajrzyj do wnętrz Pałacu na Wyspie!

I punkt obowiązkowy dla melomanów: pomnik Fryderyka Chopina i grająca ławeczka. Takich grających ławeczek w Warszawie jest piętnaście. Czy wiesz, że Chopin spędził w Warszawie 20 lat? Większość z nich znajduje się wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia (okolice Starego Miasta) w miejscach związanych z jego życiem (tam gdzie uczył się, koncertował, mieszkał). Jeśli interesuje Cię życie i twórczość Fryderyka Chopina, zwiedź koniecznie Muzeum Chopina w Warszawie (http://chopin.museum/pl) – zwiedzanie trwa ok 1-1,5 h.

fot. Izabela Danił

Jeśli możesz zaplanować zwiedzanie Łazienek w weekend (okresie od połowy maja do września) nie przegap darmowego koncertu muzyki Chopina – koncerty odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00 ( i trwają ok 1h). Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej, możesz wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem: dowiesz się m.in. co się stało z pomnikiem Chopina w Łazienkach, jakie zwierzęta żyją na terenie Parku, co oznaczają lwy i inne elementy architektury w Ogrodzie Chińskim, kto mieszkał w Białym Domku i jak żył król Stanisław August Poniatowski.

Orientacyjny czas zwiedzania Parku: 1-1,5h, Pałac na Wyspie – ok 1h.

Z Łazienek Królewskich już tylko rzut beretem nad Wisłę. Możesz zrobić sobie dłuższy spacer i dostać się tam ulicą Łazienkowską przy okazji podziwiając z zewnątrz Stadion Legii i inne ciekawe obiekty. Osobiście polecam wypożyczenie roweru miejskiego – wzdłuż Wisły mamy ścieżkę rowerową, którą dotrzesz na Cypel Czerniakowski.  I tu każdy znajdzie coś dla siebie: boiska do siatkówki plażowej, a nocą modne kluby na powietrzu. Jadąc dalej na północ dotrzemy do Bulwarów Wiślanych z fontannami, ławeczkami, kawiarniami i punktami widokowymi.

  1.       Na prawo most, na lewo most, a dołem Wisła płynie czyli atrakcje wzdłuż Wisły

Ten fragment tekstu Heleny Kołaczkowskiej dobrze charakteryzuje krajobraz Warszawy. Jest co podziwiać: lewy brzeg Wisły tętni życiem kawiarnianym i nocnym, stąd odpływają tramwaje wodne i statki, tu jeżdżą rolkarze i rowerzyści, spacerują rodziny. Na prawym  brzegu natomiast spotkać możesz plażowiczów, wędkarzy i amatorów dzikiej przyrody. Tu znajdziesz boiska do siatkówki plażowej, ścieżkę rowerową pogrążoną wśród drzew a nocą zbierają się tu spore grupy młodych ludzi.

Na lewym brzegu na wysokości Nowego Miasta znajdziesz Multimedialny Park Fontann, gdzie w każdy piątek i sobotę w okresie letnim o zachodzie słońca odbywają się wyjątkowe pokazy. Spacerując dalej po stronie ulicy od strony Centrum, możesz podziwiać perspektywę Starego Miasta i Zamku Królewskiego od strony Wisły. Warto tu użyć przejścia podziemnego, aby dostać się na drugą stronę ulicy i przespacerować się Bulwarami Wiślanymi. Są tu kawiarnie, punkty widokowe, ławeczki i ciekawe instalacje. Kilkadziesiąt metrów dalej po stronie Powiśla znajdziesz ogród botaniczny Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Ogród zajmuje przestrzeń o powierzchni 1 ha, częściowo zlokalizowaną na dachu. Warto wejść też do gmachu biblioteki – nie tylko, aby podziwiać wnętrze- w środku można napić się kawy lub kupić oryginalny polski plakat. Centrum Nauki Kopernik to już osobna atrakcja: obszerna wystawa, planetarium, na eksperymentach można spędzi tu cały dzień. Kilka kroków dalej przeprawa przez Wisłę: Most Świętokrzyski – w nocy oświetlony, w dzień migoczący na tle PGE Narodowego. To właśnie z niego rozpościera się chyba najpiękniejszy widok na Warszawę, to przy nim stoi dumnie pomnik Syreny. Tym mostem możesz dostać się na prawy brzeg Wisły. To po tej stronie znajduje się Praga ze swoimi muzeami, Stadionem PGE Narodowym i Ogrodem Zoologicznym. Zapraszam więc na prawy brzeg Wisły!

  1.       Praga: Muzeum Polskiej Wódki i Ogród Zoologiczny

Praga to dzielnica wyjątkowa. Można by tu spędzić cały weekend absolutnie się nie nudząc. W bezpośredniej bliskości Centrum i Starego Miasta – wystarczy wsiąść w linię metra M2 i już jesteśmy po drugiej stronie. Wybierając się na spacer możemy podziwiać architekturę neogotycką Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika lub odwiedzić XIX – wieczny sobór św. Marii Magdaleny. Znajdziemy tu również ciekawe muzea: prywatne: Czar PRL i Muzeum Neonów; Muzeum Warszawskiej Pragi oraz nowo otwarte Muzeum Polskiej Wódki.

Muzeum Polskiej Wódki zlokalizowane w kompleksie budynków fabrycznych z końca XIX wieku Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” to przede wszystkim wyjątkowa multimedialna wystawa,  kolekcja polskich wódek, a dla chętnych degustacja. Zwiedzanie rozpoczynamy od obejrzenia filmu przedstawiającego historię polskiej wódki a po salach wystawowych oprowadzi nas już przewodnik. Odkryje przed nami m.in. oryginalne przepisy na aqua vitae czyli wodę życia, proces destylacji oraz zwyczaje polskie związane z piciem wódki.

fot. Izabela Danił

Warszawskie ZOO to nie lada frajda zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na 39 ha zgromadzono przedstawicieli 489 gatunków. Znajdziesz to m.in. ptaszarnię, herpetarium, małpiarnię czy akwarium. Na terenie ZOO jest też coś dla miłośników historii: Willa pod Zwariowaną Gwiazdą czyli dom Państwa Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali na jej terenie Żydów.  Obiekt można zwiedzać tylko z przewodnikiem – bez rezerwacji – w pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 11.00 i 13.00. W pozostałe dni wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Wizyta trwa ok 40 min. Na zwiedzanie samego ogrodu zoologicznego warto poświęcić ok. 2-3 h.

To już chyba dość atrakcji na jeden dzień. Rozpocznijmy kolejny dzień zwiedzania!

Tym razem zaczynamy od Centrum Warszawy, od najbardziej charakterystycznego budynku, zwanego „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”.

  1.       Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to budynek, który z pewnością nie umknie Twojej uwadze – stoi dokładne w środku ścisłego Centrum Warszawy, a raczej je wyznacza. Jest najwyższym budynkiem w Warszawie (wysokość całkowita to 237 m.), a jego architektura znacznie „odstaje” od otaczających go budynków. Koniecznie wjedź na taras widokowy na 30 piętrze, aby podziwiać Warszawę z lotu ptaka. Pałac Kultury i Nauki to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Dodatkowo dla dzieci polecam znajdujące się w PKiN Muzeum Domków dla Lalek. Sprawdź też wystawy czasowe lub odkryj HORYZONT HISTORII – WIRTUALNA podróż przez 1000 lat historii Polski w 3D. Zakładasz gogle i na 10 minut przenosisz się w inną rzeczywistość. Wystarczy dostać się do PKiN głównym wejściem od ul. Marszałkowskiej. Do Muzeum Lalek wejdziesz natomiast od strony ul. Emilii Plater.

Warszawa w weekend
fot. Izabela Danił

Kto nie lubi przenosić się w czasie? W bezpośredniej bliskości PKiN znajduje się wyjątkowe miejsce: Fotoplastikon.

  1.       Fotoplastikon Warszawski

Według najpopularniejszej definicji Fotoplastykon to automat do prezentacji pojedynczych fotografii (przeźroczy) stereoskopowych z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym (wikipedia). Jeśli chcesz poczuć klimat przedwojennej Warszawy koniecznie zajrzyj pod adres Aleje Jerozolimskie 51! Fotoplastikon Warszawski jest czynny od środy do niedzieli 10.00-18.00 i prezentuje unikatowe kolekcje zdjęć: http://fotoplastikonwarszawski.pl/

Z centrum udajemy się na zachód, podziwiając drapacze chmur. Na działce pomiędzy ulicami: Grzybowską, Towarową, Wronią i Łucką znajduje się Warsaw Spire.

  1.       Warsaw Spire i Plac Europejski

Warsaw Spire to tak naprawdę kompleks budynków, który tworzy wraz z Placem Europejskim wspaniale zakomponowaną całość.  Dlaczego warto się tam wybrać? W marcu 2017 roku, w najbardziej prestiżowym konkursie branży nieruchomości na świecie – MIPIM Awards 2017, Warsaw Spire otrzymał tzw. „nieruchomościowego Oscara” jako najlepsza biurowa i biznesowa inwestycja na świecie, pokonując w finale projekty z Londynu, Rzymu i chińskiego Shenzhen. Stąd już bardzo blisko do Muzeum Powstania Warszawskiego.

  1.       Muzeum Powstania Warszawskiego

To Muzeum, które trzeba zobaczyć – jest nowoczesne, multimedialne, ale nie epatujące okrucieństwem. A okrucieństwa podczas powstania warszawskiego 1944 było dużo. Pamiętamy o tym, ale wolimy wspominać naszych bohaterów, młodych ludzi, którzy wierzyli w wolną Polskę i walczyli z okupantem. Muzeum opowiada tę trudną historię w naprawdę niesamowity sposób. Do tego Muzeum wybierz się sam lub zarezerwuj lokalnego przewodnika: http://www.1944.pl/. W niedzielę wstęp bezpłatny, ale trzeba przygotować się na stanie w kolejce.

  1.       Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych warszawskich muzeów. Otrzymało Nagrodę dla Najlepszego Muzeum w Europie tzw. „muzealnego Oscara” (tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016). Muzeum opowiada o 1000 lat historii Żydów polskich nie koncentrując się na Zagładzie, ale na życiu, obyczajach i ciekawie opowiedzianej historii. Na zwiedzanie poświęcisz min. 2h. Ze względu na obszerność wystawy polecam zwiedzanie z audioguide lub z przewodnikiem.

  1.   Pałac i Ogród w Wilanowie

Nieprzypadkowo Pałac w Wilanowie wraz z otaczającym parkiem zwany jest „polskim Wersalem”. Najbardziej znanym właścicielem Pałacu był król Jan III Sobieski – jeden z nielicznych polskich władców, którego sława przekroczyła granice Rzeczpospolitej Obojga Narodów. A wszystko za sprawą bitwy wiedeńskiej 1683 r., w której odznaczył się jako wybitny dowódca. Zarówno Pałac jak i Ogrody Królewskie zachwycają swoim barokowym pięknem. Reszta parku mieszcząca w sobie zarówno park chiński, jak i angielsko-chiński i romantyczny ogród różany są pięknie utrzymane i rozpościerają się nad niewielkim jeziorkiem, po którym można przepłynąć się łódką. Wilanów oddalony jest od większości atrakcji – pamiętaj o tym planując zwiedzanie.

Wyżej wymienione miejsca to oczywiście tylko część wspaniałości, które czekają na Ciebie w Stolicy. Do zobaczenia!

Izabela Danił – licencjonowana przewodniczka po Warszawie

www.warsawguide.info

Dookoła cogdziekiedy

cogdziekiedy

Sprawdź również

„LOVE LAS. BAJKA EKOLOGICZNA”

Gdy pewnego dnia w leśnym domku ostatniej dobrej Wiedźmy Zuzanny zjawiają się dwie podstępne koleżanki, Zenobia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *