Strona Główna / Kultura / Marcin Olak Standards Trio

Marcin Olak Standards Trio

To jedna z tych sytuacji, kiedy muzycy wracają do swoich korzeni po to, by poszukać w tradycji czegoś nowego, świeżego. Standardy jazzowe są istotą jazzowego mainstreamu. Były grane, interpretowane i reinterpretowane tysiące razy. Nie bez powodu – to świetne melodie, genialne miniatury i wspaniały punkt wyjścia do improwizacji. Można powiedzieć, że bez tych tematów nie byłoby jazzu takiego, jaki istnieje dziś. Ale to przecież nie znaczy, że standardy muszą być czymś stałym, niezmiennym, niepodlegającym zmianom.

Koncert 20.07 godzina 19:00

WSTĘP WOLNY

Standards Trio to skład, w którym muzycy grają jazz. Tak po prostu. Bez zbytecznych udziwnień, ale i bez muzealnego pietyzmu. Szukając nowej jakości, ale bez odrzucania tradycji. Zdecydowanie warto tego posłuchać.

Standards Trio to:

MARCIN OLAK – gitary
WOJCIECH PULCYN – kontrabas
SEBASTIAN FRANKIEWICZ – perkusja

DOM KULTURY KADR, ul. Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa

Marcin Olak Standards Trio

Marcin Olak jest gitarzystą jazzowym, kompozytorem, muzykiem improwizującym i eksperymentującym, nauczycielem. Gra na gitarach akustycznych i elektrycznych, traktując je w oryginalny sposób. Zazwyczaj gitara w jazzie, jakakolwiek by nie była, funkcjonuje jako instrument linearny. Gitarzyści najczęściej grają kostką, a zatem są w stanie zagrać jednogłosową melodię lub akordy. Marcin Olak – z wykształcenia gitarzysta klasyczny – gra inaczej. Tworzy wielopoziomowe, rozbudowane faktury, wykorzystując możliwości dynamiczne i artykulacyjne instrumentu – tak, jak jest to przyjęte w europejskiej tradycji gitarowej. Dzięki temu możliwości wyrazowe stają się zdecydowanie bliższe temu, czego słuchacze zwykle spodziewają się po fortepianie.

Marcin chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free – jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form.

Marcin występował na licznych festiwalach: JazzArt, Ad Libitum, Bridges, Fre3 Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawska Jesień i wielu innych.

Marcin Olak jest także pedagogiem, prowadzi warsztaty dotyczące improwizacji jazzowej i otwartej. Pracował m.in. ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Został zaproszony do poprowadzenia lekcji mistrzowskich w Musicollective (Gdańsk, PL), uczył improwizacji podczas Letnich Warsztatów Gitarowych w Krzyżowej i Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie.

Marcin jest ceniony jako muzyk sesyjny. Ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Moniką Borzym, Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej.
W wolnych chwilach Marcin Olak pisuje felietony, które ukazują się na portalu jazzarium.pl

Źródło: https://www.dkkadr.waw.pl/marcin-olak-standards-trio/

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

Jak ojciec i syn

Festiwal Kultury Bez Barier sob 3.10 godzina 18.00 sala: Broadwaywstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *