Klisze z Podróży

Część z Państwa, zaznajomiona z październikowym wydaniem naszego czasopisma, słyszała już zapewne o podwieczorkach czwartkowych w Akademei High School, czyli liceum prywatnym mieszczącym się na Wilanowie. Część jednak zapewne nie, dlatego też mimo wszystko zacznę od przybliżenia samej idei.


Mniej więcej raz na dwa tygodnie we wspomnianym powyżej liceum mają miejsce wykłady otwarte, na których mile widziane są osoby z zewnątrz, o ile tylko zgłoszą wcześniej chęć udziału przez specjalny formularz znajdujący się na stronie tegoż liceum. Wykłady są darmowe, mają jednak miejsce w języku angielskim – ale to jedyny próg wejścia. Dotyczą one bardzo różnorodnej tematyki – w tym roku dotyczyły one między innymi sztuki surrealizmu w najszerszym możliwym aspekcie, gatunku kolażu, z naciskiem na jego wykonanie i wykorzystanie przez Wisławę Szymborską, o czym to opowiadał obecnym jej były sekretarz, pan Michał Rusinek, czy też historii sonetu, o której opowiadał zresztą pan dyrektor Akademei. Po wykładach na uczestników czeka czas przeznaczony na tak zwane rozmowy w kuluarach, które odbyć można przy kawie, herbacie czy też słodkich przekąskach.

Grudniowy jednak wykład będzie dosyć szczególny nawet na tle tych wspomnianych powyżej – wygłosi go bowiem nie zaproszony specjalista z zewnątrz lub też członek kadry pedagogicznej, lecz… uczeń. Michał Cyrański, tegoroczny maturzysta, opowie zgromadzonym słuchaczom o dość niezwykłej podróży, jaką odbył w te wakacje wraz z nauczycielem filozofii. Podróży o tyle niezwykłej, że nie tylko fizycznej, ale też duchowej. Spędził on ponad miesiąc odwiedzając różne miejsca i ośrodki kultu w krajach wschodnich, z której to podróży wrócił nie tylko bogatszy o wiedzę i nowe doświadczenia, ale też, do pewnego stopnia, o nowe spojrzenie na świat – bogatsze o pamięć o spojrzeniu Wschodu i jego kultury, która jest często w myślach ludzi świata Zachodu zupełnie niemal pomijane.  W swoim wystąpieniu „My journey to the East” planuje on nie tylko podzielenie się z nami anegdotami (jak sam dodaje, często naprawdę komicznymi) z dolin Himalajów i lesistych nizin Nepalu, ale też podzieleniu się swoimi poszukiwaniami podstaw buddyzmu i, co być może ważniejsze – zainspirowanie swoich słuchaczy do podejmowania podobnych wypraw, zarówno dosłownie, jak i duchowo.

Spotkanie odbędzie się czwartego grudnia o godzinie 18.30 w Akademei High School przy ulicy Ledóchowskiej 2 i potrwa około półtorej godziny.


Maria Kozak

 

 

 

Dookoła Maria Kozak

Maria Kozak

Sprawdź również

made in JAZZ: O.N.E. QUINTET

KONCERT sob 24.10 godzina 19.00 sala: Broadwaybilety: 20 zł, do nabycia online lub w DK Kadr Zespół O.N.E. Quintet wykonuje …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *