Rejackie Dni Kultury

RDK – fenomen licealnych festiwali

Inicjatywa RDK-ów czyli Rejackich Dni Kultury narodziła się za sprawą Pani Marii Jurzyk dwadzieścia jeden lat temu. Jest to wyjątkowy festiwal, ponieważ nie ogranicza się do jednego rodzaju sztuki, a daje całkowitą dowolność co do formy prezentowanych inicjatyw. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-7 grudnia.

Co roku impreza jest okazją do propagowania różnych form artystycznych, dzielenia się swoimi umiejętnościami oraz zawierania nowych znajomości. Jednak w tym roku uczniowie XI LO im. Mikołaja Reja postanowili pójść o krok dalej i połączyć przyjemne z pożytecznym. Motywem przewodnim tegorocznej, czyli już XXI edycji,  jest ochrona środowiska mórz i oceanów. Jak dowiadujemy się od Ignacego Zakrzewskiego, przewodniczącego samorządu szkolnego w XI LO, uczniowie, wybierając taki temat chcą zwrócić uwagę nie tylko na sam problem zanieczyszczenia wód, ale także na ogromny brak świadomości wśród Polaków. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie konferencja poruszająca wiele aspektów dbania o środowisko. Wezmą w niej udział przewodniczący kilku warszawskich szkół średnich, przedstawiciele takich liceów jak LO Dąbrowskiego, LO Staszica, LO Reytana, czy LO Czackiego. Ponadto motywy ekologiczne będą towarzyszyć uczestnikom przez cały czas trwania festiwalu, między innymi poprzez wystawy obrazów i fotografii oraz liczne wykłady i warsztaty prowadzone przez szanowanych specjalistów.

Edukacyjnie i społecznie

Jednym z głównych celów festiwalu jest rozbudzenie w młodych ludziach chęci zmiany świata na lepsze, poprzez uświadomienie ich z jakimi problemami zmaga się nasz ekosystem oraz wskazanie drogi, którą należy podążać. Organizatorzy oferują między innymi:

  • Prezentację Fundacji MARE na temat działalności na rzecz ochronę środowiska Bałtyku. Fundacja ta powstała w 2015 roku, aby chronić ekosystemy morskie i promować zrównoważoną eksploatację zasobów. Prelekcja skupiać się będzie na pięciu największych problemach Morza Bałtyckiego oraz sposobach na ich zwalczanie. Ponadto, na stoisku organizacji będzie można, za pośrednictwem technologii VR zobaczyć wrak statku Franken leżącego na dnie Bałtyku, który stanowi poważne zagrożenie katastrofą ekologiczną. Będzie również można osobiście zaangażować się w ochronę środowiska podpisując petycję w sprawie odpowiedniego zajęcia się wrakiem.
  • Pokaz Mody. Modele i modelki będą prezentować stroje wykonane z plastikowych odpadów, aby zobrazować problem zalewających świat fal różnego rodzaju śmieci.

Artystycznie

Ważną częścią festiwalu będą występy Rejaków oraz wielu innych artystów spoza szkoły. W ciągu dwóch dni zainteresowani będą mogli wybierać spośród ponad 70 najróżniejszych propozycji. Niektóre z nich to:

  • Sztuka “Divertimento op. 5” czyli komiczna scenka rodzajowa. Akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat wstecz w poczekalni gabinetu dentystycznego. Małe pomieszczenie, długi czas oczekiwania oraz mieszanka osobowości pacjentów sprawia, że na jaw wychodzą niebywałe perypetie z życia bohaterów. Spektakl w wykonaniu klasy 2b.
  • Skecz “Materac i Pan Lambert”. Klasa 2c zaprasza na ich wykonanie scenki kabaretowej znanej grupy Monty Pythona. Krótki teatr absurdu prezentuje historię pozornie banalną. Para młodych małżonków poszukujących łóżka godnego ich sypialni. Poprzez niecodzienne zachowanie pracowników ujawniają się problemy konfliktu interesów, braku porozumienia czy kryzysu partnerskiego.
  • “Hate inc.” – Malinowe Przedszkole. Grupa uczniów z LO im. Klementyny Hoffmanowej w swoim przedstawieniu poruszy bardzo trudny problem dotykający ludzi na całym świecie. W bezprecedensowy sposób przedstawią swoje zdanie na temat hejtu i wpływu opinii środowiska na człowieka.
  • “Zespół na szybkości” to sześcioosobowa grupa, która zaprezentuje kilka utworów muzycznych, między innymi piosenkę “Tighten up” zespołu The Black Keys. Dwójce wokalistów towarzyszyć będą: dwie gitary, bas, klawisze oraz perkusja.

Co jeszcze?

Rejacy zadbają też o dobre samopoczucie gości poprzez organizację punktów gastronomicznych oraz innych rozrywek. Klasa 1b zaprosi do escape roomu, w którym uczestnicy przeniosą się do starożytnego Rzymu. Ich zadaniem będzie udaremnienie zamachu na Juliusza Cezara. Z klasą 1c również będzie można cofnąć się w czasie. Zaproponują oni kawiarenkę, która przeniesie przybyłych w rzeczywistość PRL-u. A jeśli ktoś poczuje się zmęczony, będzie miał możliwość odpoczynku w “Ogrodzie Zmysłów” klasy 2b. Wygodne pufy i relaksująca muzyka pozwolą nabrać sił na dalszy udział w imprezie. Dokładny harmonogram wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie festiwalu na portalu Facebook. Serdecznie zapraszamy.

 

W grudniu odbędą się również festiwale w XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w dniach 5-6 oraz tydzień później w VI LO im. Tadeusza Reytana.

 

Katarzyna Rzyszkiewicz

 

 

Dookoła Katarzyna Rzyszkiewicz

Katarzyna Rzyszkiewicz

Sprawdź również

„LOVE LAS. BAJKA EKOLOGICZNA”

Gdy pewnego dnia w leśnym domku ostatniej dobrej Wiedźmy Zuzanny zjawiają się dwie podstępne koleżanki, Zenobia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *