Praga kulturalnie

„Jesteśmy z tamtej strony Wisły, z naprzeciwka, mamy swój fason i swój własny szyk…” – śpiewał w piosence „Chodź na Pragę” Stasiek Wielanek, współzałożyciel legendarnej Kapeli Czerniakowskiej.

Wyobraźcie sobie pewną sytuację – zwyczajny, codzienny ruch uliczny zamiera na jednej z najbardziej żywych i reprezentacyjnych ulic prawobrzeżnej Warszawy. Nie dzieje się to przez krótką chwilę, ale trwa przez cały weekend – i kolejny, i następny też! We wszystkie wakacyjne soboty i niedziele? „Nieprawdopodobne. W głowie się nie mieści!” – pomyśli niejeden zmotoryzowany łapiąc się za głowę, zdziwiony, że znów w tę ulicę Ząbkowską skręcić nie można. Lepiej niech kierowca trzyma się bezpiecznie drogi i nie zerka w weekendy na praską ulicę, bo może to zająć jego uwagę na dłużej, a jak wiadomo bezpieczeństwo jest najważniejsze! Jeśli chcesz jednak kierowco poznać tajemnicę kolorowej, gwarnej i tętniącej życiem Ząbkowskiej, szybko szukaj w pobliżu miejsca parkingowego i udaj się tam na spacer – a nie będzie to czas stracony!

Do spragnionych wszelakich kulturalnych wrażeń – czeka Was jazda bez trzymanki! Ten praski „rollercoaster” będzie czekać już w pierwszy weekend lipca, potrwa przez całe wakacje aż do pierwszego weekendu września. Mam na myśli nic innego jak trwający przez prawie całe lato festiwal Otwarta Ząbkowska! Zostawcie więc samochody, zróbcie sobie oraz swoim rodzinom kulturalny prezent i odwiedzajcie tę niesamowitą warszawską ulicę jak najczęściej w wolnych chwilach!

Otwarta Ząbkowska będzie kusić spacerujących ferią barw – jej głównym źródłem będą kolorowe stragany i różnorodne atrakcje, z równie kolorową zawartością, pełną smakołyków, będących pokarmem dla ciała, a także ducha. Podczas weekendowego festiwalu będzie można spróbować kulturowego specjału Ząbkowskiej, składającego się z następujących składników: muzyki, sztuk plastycznych i wizualnych, literatury, tańca, teatru, warsztatów dla małych i dużych, zapomniałabym… dodajmy do tego wszystkiego jeszcze szczyptę sztuki kulinarnej! Ten miks nie przyniesie bólu brzucha, za to wiele satysfakcji z obcowania z czystą, nieskazitelną kulturą na dobrym poziomie! Dodatkowymi atrakcjami będą wydarzenia edukacyjne, happeningi i akcje w przestrzeni miejskiej. Wszystko to w bardzo szczytnym celu – zwiększania świadomości kulturowej i artystycznej, nie tylko rodowitych Warszawiaków, ale także jej wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających stolicę. Otwarta Ząbkowska jest częścią programu związanego z rewitalizacją prawej strony miasta. Od pierwszych edycji praski festiwal bardzo dobrze spełnia swą rolę w rozwijaniu kulturowego dziedzictwa, ale także wielkiego potencjału, jaki posiada ta historyczna perełka na mapie Warszawy.

Festiwal otworzy weekend 7-8 lipca, który ma do zaoferowania dużą dawkę artystycznych emocji – wernisaże malarstwa, fotografii, targi sztuki i rzemiosła, uliczny antykwariat książkowy i winylowy (będący stałym elementem tego letniego festiwalu), koncert oraz warsztaty sztuki użytkowej dla dzieci. Podczas weekendowych warsztatów będzie muzycznie, tanecznie, poetycko i artystycznie. Chętni stworzą także wspólnymi siłami wielkoformatową praską kolorowankę!

Weekend 21-22 lipca to z kolei niezła gratka dla pasjonatów rzemiosła – podstawy stolarki oraz pracy z metalem dla zainteresowanych. Patronem tego weekendu będą także zwierzaki – w niedzielę ulicą Ząbkowską przejdzie jedna z najbardziej uroczych parad – Parada Kundelków. Wieczorem swoją muzyką oczarują: Czereśnie, Ska Dyktator, Żywiołak oraz Dziewczyna z zespołu.

Weekend 4 i 5 sierpnia to spotkania wielokulturowe i wielojęzykowe, tak popularne niegdyś na Pradze. Będzie można zapoznać się m.in. ze sztuką Ukrainy, Litwy i Białorusi. Wschodnia część Warszawy odtworzy klimat sprzed lat, miasta gwarnego, wielojęzykowego.

Natomiast od 24 sierpnia do 2 września Ząbkowska, Bazar Różyckiego i okolice zaproszą na cały tydzień atrakcji. Będzie to ostatni tydzień festiwalu, a tym samym – jego zwieńczenie. To okazja na wzięcie udziału w potańcówkach, spotkaniu literacko-artystycznym pt. „Czytanie w bramie, ma branie”, spektaklach teatralnych, wystawie zakładek książkowych. Będą także warsztaty, spacer śladem kultury i monodram (Szafa TVP Kultura), gry miejskie, podchody, Narodowe Czytanie oraz spotkania artystyczne.

Organizatorzy festiwalu Otwarta Ząbkowska tak tłumaczą ideę powstania festiwalu:

“Chcemy, aby najbliższe otoczenie Ząbkowskiej stało się nie tylko przestrzenią wysokiej próby działań artystycznych, ale też aktywnego współuczestnictwa, twórczej wymiany myśli i wzajemnych inspiracji. Chcemy, by ulica była swoistym forum społecznościowym znoszącym podział na estradę i widownię, gospodarzy i gości.”  (http://otwartazabkowska.pl/idea)

Ulica Ząbkowska oraz jej okolice to jedne z najjaśniejszych punktów wakacyjnej stolicy. Warto więc skręcić w tę praską ulicę i latem poczuć prawdziwego ducha miasta – współczesnego, jak i tego sprzed wielu lat. Będzie to dobra okazja do nadrobienia wielu kulturowych zaległości nazbieranych przez ostatni rok – a Otwarta Ząbkowska to kulturalna petarda w pigułce. Dla wszystkich spędzających słoneczne i upalne dni w mieście – powinna być to pozycja obowiązkowa. Oto lista miejsc związanych z festiwalem Otwarta Ząbkowska – to one zagwarantują Wam weekendy pełne praskiej magii: ul. Ząbkowska, Bazar Różyckiego, Port Praski, ul. Brzeska, Centrum Wielokulturowe, Galeria 81 Stopni, Ząbkowska Grolshownia, Muzeum Pragi.

A teraz już na sam koniec…Chodź na Pragie! Ząbkowska się otwiera!

Karolina Piotrowska

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

„LOVE LAS. BAJKA EKOLOGICZNA”

Gdy pewnego dnia w leśnym domku ostatniej dobrej Wiedźmy Zuzanny zjawiają się dwie podstępne koleżanki, Zenobia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *