Festiwal Impresje Wawerskie

Festiwal Impresje Wawerskie

Pragniemy wykreować rzecz unikatową – historię naszej małej ojczyzny, tożsamości wawerskiej początku XXI wieku ujmując ją językiem muzyki, przywołując poprzez smaki, opowieści i fotografie.

To z tej idei narodził się nowy festiwal – IMPRESJE WAWERSKIE.

Będzie to niezwykłe, trzydniowe, spotkanie wypełnione muzyką najwyższej próby, dla której inspiracją stały się brzmienia przez długie lata obecne w naszym regionie. Koncertom towarzyszyć będą, tematycznie splecione z nimi, wydarzenia warsztatowo-edukacyjne.

HARMONOGRAM FESTIWALU:

12 października/ piątek/ g. 19.00/ foyer

Wernisaż fotografii „Świdermajer – ocalić od zapomnienia”

Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie do pierwszych dekad XX wieku, do magicznej krainy, którą Konstanty Ildefons Gałczyńskiego nazwał w jednym z wierszy „świdermajer”. Wypełniał ją charakterystyczny styl letniskowej architektury bujnie rozwijający się na terenie dzisiejszej dzielnicy Wawer. Był podstawą i ostoją społecznego zjawiska, które śmiało można nazwać pierwszym, o takiej skali, „warszawskim wczasowiskiem”. Tu przyjeżdżali i spotykali się znani twórcy min. Julian Tuwim, Bolesław Prus, Władysław Reymont. Tu pomieszkiwał Konstanty Ildefons Gałczyński i ks. Jan Twardowski. W licznych uzdrowiskowych salach rozbrzmiewała muzyka z warszawskich rewii i kabaretów, a na spotkaniach pojawiały się legendarne postacie tamtych czasów.

wstęp wolny

12 października/ piątek/ g. 20.00/ sala widowiskowa

Zabawa taneczna z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną oraz dj Envee

Kto z nas nie chciałby choć na chwilę przenieść się w świat wielkich szlagierów międzywojnia, złotej ery swingu i cudownych, niezapomnianych piosenek śpiewanych między innymi przez Hankę Ordonównę, Mieczysława Fogga czy też Adama Astona?

Młodzi artyści, zauroczeni dżwiękami z tamtych lat, znakomicie i z wielką klasą kontynuują tradycję, nasycając ją współczesną wrażliwością i estetyką muzyczną. Bez wątpienia, na „Świdermajer Party” odżyje czar i finezja muzyki z dawnych lat gwarantując wszystkim doskonałą i niezapomnianą zabawę.

13 października/ sobota/ g. 19.00/ foyer

„Opowieści z Urzecza” według Łukasza M. Stanaszka

Korzystając z archiwalnych zdjęć z pierwszej połowy XX wieku, zarejestrowanych śladów kultury materialnej i nagrań polowych dr Łukasz Stanaszek przedstawi „Opowieści z Urzecza” – intrygujący, multimedialny fresk o odchodzący, bardzo ważnym dla wawerskiej tożsamości niezwykłym świecie mikroregionu, który ozciągał się po obu stronach Wisły pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a Wilanowem, mokotowskimi Siekierkami, Wawrem i praską Saską Kępą. Jego rdzenni mieszkańcy to potomkowie średniowiecznych Mazowszan, flisaków i napływowych olendrów.

wstęp wolny

13 października/ sobota/ g. 20.00/ sala widowiskowa

Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa

W ubiegłym roku, na dwudziestolecie działalności Kapela symbolicznie powróciła do swoich korzeni, sięgając do twórczości mazowieckich tradycyjnych grajków i muzykantów. Powstał rewelacyjny album „Re:akcja Mazowiecka”, a podczas koncertów Kapeli na scenie towarzyszyli jej, wzbudzając owację publiczności, autentyczni mazowieccy muzykanci.

Teraz droga Kapeli Ze Wsi Warszawa będzie wiodła do muzycznych tradycji Urzecza i niezwykłych brzmień flisackich. Specjalnie na „Impresje Wawerskie” artyści przygotowują nowy program. Korzystając ze starych śpiewników, ocalałych przekazów i zapisków dawnych badaczy artyści będą próbowali zreinterpretować urzecką, muzyczną historię.

14 października/ niedziela/ g. 19.00/ foyer

Warsztaty „Tajemnice kuchni żydowskiej”

Spróbujemy wypełnić pustkę w wawerskiej kulturze jaka pozostała po naszych żydowskich sąsiadach. Antoni Słonimski w „Elegii miasteczek żydowskich” wśród miejsc, które boleśnie dotknęła Zagłada wymienia Falenicę, ale trzeba pamiętać, że społeczność żydowska była znacząco obecna w całym regionie.

Warsztaty kulinarne poprowadzi doskonała znawczyni tematu Małgorzata Blicharz. Nie zabraknie barwnych opowieści o żydowskich potrawach, pojęciu koszerności i przenikaniu kulinarnych kultur oraz degustacji wspólnie przygotowanych, niespotykanych dziś potraw.

14 października/ niedziela/ g. 20.00/ sala widowiskowa

Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Legendarna formacja powstała ponad dwadzieścia lat temu w trakcie pracy nad inscenizacją „Dybuka” przygotowywaną przez znany na całym świecie Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur i narodów” w pogranicznych Sejnach. Dzisiaj Orkiestra to już kolejne pokolenie doznające wtajemniczenia w sekrety muzyki, przez stulecia towarzyszącej żydowskiej diasporze. W ich grze słychać wpływ tradycji, ale przede wszystkim fantastyczną, współczesną energię, witalność i prawdziwą fascynację. Orkiestra skupia młodych ludzi zauroczonych światem, którego już nie ma i wartościami, które są wieczne. Każdy ich koncert to niezapomniana przygoda, łezka nostalgii i gejzery doskonałej zabawy.

12-14 PAŹDZIERNIKA/ PIĄTEK-NIEDZIELA/ sala widowiskowa i foyer

bilety na koncerty 10 zł/ wydarzenia towarzyszące wstęp wolny

 

 

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *