PRAPREMIERA ART_committed
Wichrowe Wzgórza non fiction
Ich powieści są bestsellerami oraz ogromną zagadką dla literaturoznawców od prawie dwustu lat. Wiele pytań wzbudzają również ich fascynujące, przypominające powieść gotycką życiorysy – pełne sprzeczności oraz dziwnych, tajemniczych wątków. Dlatego nadeszła pora by siostry Brontë stanęły na scenie, rozluźniły gorset wiktoriańskich konwenansów i przemówiły do nas głosem współczesnych kobiet. Prapremiera spektaklu „Wichrowe Wzgórza non fiction” już 12 grudnia w Domu Kultury KADR.
Dziwne losy sióstr Brontë
„Wichrowe Wzgórza”, „Dziwne losy Jane Eyre” czy „Lokatorka Wildfell Hall” to książki, które wciąż emocjonują miliony czytelników. Literaturoznawcy od niemal dwustu lat spierają się o to, do kogo należy autorstwo słynnych powieści. Czy napisała je Charlotte Brontë, najstarsza z sióstr? Czy też – jak przekonywała sama Brontë – los obdzielił talentem literackim wszystkie siostry: Charlotte, Emily i Annę, co byłoby bezprecedensowym zrządzeniem losu?
Niespójność i tajemniczość charakteryzuje również biografie sióstr, które spędziły swoje życie mieszkając na plebanii z ojcem pastorem oraz bratem oportunistą. „Grzeczne”, religijne i dobrze ułożone pisały powieści pełne okrucieństwa, szaleństwa, przemocy i potężnych namiętności. Kluczowe punkty ich życiorysu wyznaczały kolejne śmierci bliskich i książki, które siostry uparcie pisały i wydawały, najpierw pod męskimi pseudonimami, a potem pod własnym nazwiskiem.
Siostry Brontë to również emancypantki, walczące ze stereotypem, że dobrym pisarzem może być jedynie mężczyzna
Słowo w ruchu
Spektakl „Wichrowe Wzgórza non fiction” nie tylko czerpie z literatury oraz zagadkowych życiorysów sióstr Brontë. To próba przybliżenia skomplikowanego procesu pisania wraz z towarzyszącą mu powtarzalnością, (samo) dyscypliną, bólem, czy neurozą.
„Wichrowe Wzgórza non fiction” pokazują fizyczność pisania, trud powstawania powieści, obsesyjność, która jest warunkiem powstawania dobrej sztuki. Autorki spektaklu przyglądają się ambiwalencji „daru”, jakim jest talent – mówi Agnieszka Wolny-Hamkało, autorka tekstu dramatu.
Dlatego ważnym środkiem wyrazu jest ruch sceniczny, który oddaje strukturę słowa i otwiera nowe znaczenia. Twórcy spektaklu poszukują w nim odpowiednika „twórczego ADHD”, wykorzystując umiejętność pracy z ciałem aktorek wcielających się w role sióstr.
Podstawą spektaklu jest połączenie ze sobą elementów teatru słowa z elementami teatru ruchu. Warstwa słowna pozwala nam przekazać historię trzech sióstr, pisarek i ich literackie dokonania. Warstwa ruchowa pozwala oddać ekspresję aktu twórczego, wymyślania, przenoszenia pomysłów „z siebie” na papier. U nas w ujęciu metateatralnym przenoszenia światów, historii na scenę – tłumaczy Marta Streker reżyserka spektaklu.
To wszystko zachowując gotycki charakter romantycznej epoki, ale poszerzając go o współczesną perspektywę i język.
Siła trzech sióstr
„Wichrowe Wzgórza non fiction” to kolejny spektakl Fundacji ART_committed, w którym Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka oraz Katarzyna Kostrzewa (absolwentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu) występują razem, wcielając się w role sióstr. Od 2011 roku aktorki występują w spektaklu „Projekt: 3 Siostry”, będącym interpretacją wybitnego dzieła Antoniego Czechowa „Trzy siostry”. Spektakl ten stał się inspiracją do stworzenia filmu tańca „Siostry”, który został zaprezentowany w 2018 r. na Międzynarodowym Festiwalu Mobile Dance Movie Festival w Nowym Jorku.
Prapremiera: 12 grudnia 2018 r., godz.: 19:00, Dom Kultury KADR
Kolejny spektakl: 19 grudnia 2019 r., godz.: 19:00, Dom Kultury KADR
sala: Broadway
wstęp: 15 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr
Tekst dramatu: Agnieszka Wolny-Hamkało
Reżyseria / Scenografia: Marta Streker
Muzyka: Michał Paduch
Kostiumy: Julia Kosmynka
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
Obsada: Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Katarzyna Kostrzewa
Producent: Fundacja ART_committed
Producent wykonawczy: Jakub Krawczyk
Partner: Dom Kultury KADR
Więcej informacji i kulisy spektaklu:
facebook.com/artcommitted oraz instagram.com/art_committed (@art_committed)
***
Fundacja ART_committed
Fundacja powstała w lipcu 2015 r. w Warszawie. Jej twórcami i sercem są Paulina Jóźwicka i Jakub Krawczyk (absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu). Fundacja powstała z potrzeby tworzenia i realizowania własnych wizji i założeń artystycznych przy czynnym współudziale artystów, ludzi i instytucji kultury. Głównym obszarem działań ART_committed jest teatr i taniec oraz projekty łączące te dwie dziedziny sztuki.
Obecnie flagowym przedsięwzięciem Fundacji jest ART_AKCJA (2017-2019). W ramach projektu co miesiąc prezentowany jest dynamiczny repertuar ART_committed – spektakle o różnorodnej tematyce i dla odbiorców w różnym wieku. Od klasyki do nowoczesności. Od teatru do tańca. W projekcie pojawiają się realizacje balansujące na styku aktorstwa i ruchu: „Projekt: 3 Siostry”, „MEBLOŚCIANKA”, „LEM_ONIADA”( I Nagroda w kategorii Organizacje Pozarządowe Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2017), “PROFANUM” oraz “we are not superheroes”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Dotychczasowe realizacje ART_committed cieszą się uznaniem wśród ludzi teatru, krytyków oraz widzów, o czym mogą świadczyć nagrody na koncie twórców i współtwórców spektakli. Wystawiane były również m.in. na festiwalach w Rzymie, Moskwie i Bułgarii oraz na festiwalach w kraju: Boska Komedia w Krakowie czy Kaliskie Spotkania Teatralne.
DK Kadr