Sputnik nad Polską

Jest to festiwal filmów rosyjskich, który w tym roku odbędzie się w Warszawie w dniach 8-18 listopada w trzech warszawskich kinach. Będą to Luna (Marszałkowska 28), Elektronik (Generała Zajączka 7) oraz Iluzjon (Narbutta 50a).

Głównym tematem 12. edycji wydarzenia jest szeroko pojęta sztuka. Motywy każdego rodzaju artyzmu będą towarzyszyć uczestnikom przez cały czas trwania festiwalu. Ponadto program będzie nawiązywał do baśni, legend i podań ludowych, które wciąż są żywe w rosyjskich wierzeniach i tradycjach. Uczestnikom przybliżone zostaną postaci nimf, rusałek, znachorek i utopców.

Trzonem programu tradycyjnie będą konkursy: filmów fabularnych i filmów dokumentalnych. Pozycje konkursowe wezmą też udział w głosowaniu na nagrodę publiczności. Cały festiwal jest podzielony na kilka kategorii.

–       Kalejdoskop nowego kina – zaprezentuje widzom nowości rosyjskiej kinematografii, w tym tegoroczne tak zwane blockbustery

–       The best of sputnik – sekcja, w której będzie można przypomnieć sobie najlepsze pozycje minionych edycji

–       Krótko mówiąc – blok dla fanów filmów krótkometrażowych, zaprezentowane zostaną etiudy najlepszych szkół filmowych w rosji

–       Mały sputnik –  pozwoli całym rodzinom cieszyć się tym wydarzeniem. Obejrzeć będzie można filmy dla dzieci i młodzieży, bajki oraz pozycje familijne.

–       Filmowa czytelnia – została włączona do programu, aby można było cieszyć sie ekranizacjami dzieł znakomitych rosyjskich pisarzy.

Po raz kolejny impreza tworzona będzie we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu, dzięki tej współpracy widzowie będą mogli zobaczyć “Okno na Europę: program kooprodukcji”. Organizatorzy pragną także uczcić w tej edycji pamięć dwóch wspaniałych reżyserek: Kiry Muratowej i Wiery Głagolewej.

Niektóre z tegorocznych propozycji to:

–       Trener – dramat o piłkarzu reprezentacji, który po błędzie w kluczowym momencie odchodzi z drużyny. Musi od nowa ułożyć sobie życie i uwierzyć we własne możliwości. Reżyseria Daniła Kozowskij.

–       Legenda o kołowracie w reżyserii Dzanika Fajzjewra i Iwana Szurchowieckiego. Film łączący w sobie dwa gatunki. Ta historyczno-fantastyczna pozycja opowiada o XIII wiecznej Rusi podbijanej przez władcę Złotej Ordy oraz jedynym rycerzu, który zebrał śmiałków i postanowił stawić czoła agresorowi.

–       Ambiwalencja – dramat wyreżyserowany przez Antona Bilżo. Przedstawia historię dwóch przyjaciół o zupełnie odmiennym spojrzeniu na świat, których łączą posada początkujących psychiatrów i miłość do tej samej kobiety. Jeden z nich jest jej synem, drugi kochankiem.

–       Głębokie rzeki to pierwszy film w historii światowego kina nagrany w całości w języku kubardyńskim. Dramat opowiada o trudach fizycznej pracy, konfliktach sąsiedzkich, braku zrozumienia i nieumiejętnie wyrażanych uczuciach wśród najbliższych. Wszystko to przy okazji dużego zlecenia wyrębu drzew. Reżyseria Władimir Bitokow.

–       Zaklęty w smoka to propozycja dla dzieci o księżnej porwanej przez smoka z jej własnego wesela. Potwór zabiera ją do swojego zamku, gdzie dziewczyna zostaje zamknięta wraz z tajemniczym Armanem.

Pełny repertuar dostępny jest na stronie www.sputnikfestiwal.pl

Festiwal Sputnik to nie tylko filmy, ale także wiele innych wydarzeń kulturalnych. Organizatorzy zapraszają na wystawy, między innymi “Soviet bus stop”, na której będzie można oglądać efekty kilkunastoletniej podróży kanadyjskiego fotografa po czternastu krajach byłego Związku Radzieckiego. Ciekawą propozycją jest również koncert rosyjskiego duetu “Aigel”. Przy delikatnych dźwiękach elektronicznej muzyki Ilija Barumija, poetka i wokalistka Ajgel Gajsina prezentować będzie wyraziste teksty. Udział będzie można wziąć także w warsztatach kaligraficznych, kulinarnych, grania na drumli oraz warsztatach o pieśniach południowo zachodniej Rosji.

W programie festiwalu znajdziemy również propozycje przedstawień teatralnych, między innymi spektakl “Psie serce”, który jest diagnozą rosyjskiej rzeczywistości zimą 1925 roku z perspektywy bezdomnego psa. Inną pozycją jest przedstawienie “Żywi będziemy – nie umrzemy” według W.M. Szukszyna. Jest to optymistyczny, przepełniony poczuciem humoru i pozytywnym stosunkiem do człowieka spektakl, opowiadający o rosyjskiej wsi.

Uczestniczyć będzie można także w interesujących spotkaniach. Chętni będą mogli poznać “Obraz Syberii we współczesnej rosyjskiej fotografii dokumentalnej”, posłuchać o wyprawie “Rowerem przez Atłaj” lub porozmawiać z Marcinem Dobasem o tajemnicach “Dzikiej Kamczatki”.

Festiwal Sputnik nad Polską jest niezwykłym wydarzeniem, na które warto się wybrać, między innymi po to żeby poznać kulturę naszego sąsiada. Wszystkie szczegóły dostępne są na  stronie internetowej: www.sputnikfestiwal.pl

Katarzyna Rzyszkiewicz

Dookoła Katarzyna Rzyszkiewicz

Katarzyna Rzyszkiewicz

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *