JAZZ NA STARÓWCE 2019

Termin: 2019-07-06 – 2019-08-31

Miejsce: RYNEK STAREGO MIASTA

25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

SOBOTY, GODZ. 19.00 – RYNEK STAREGO MIASTA
Wstęp wolny

Szczegółu na: http://www.jazznastarowce.pl/

6 lipca roku rusza w Warszawie jeden z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce – 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Koncerty odbywać się będą we wszystkie soboty lipca i sierpnia 2019 r. na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Na otwarcie organizatorzy zapraszają nas na występ włoskiej formacji Enrico Rava Special Edition. W kolejne soboty usłyszymy jazz w wykonaniu zespołów: Simsa Fünf Quintet, China Moses Group i Ashley Henry Quintet. Sierpień zapowiada się w równie interesująco. Rozpoczną go dwa koncerty: Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin oraz Wojtek Mazolewski Quintet, a kolejne soboty to prezentacje najnowszych projektów gwiazd europejskiej i rodzimej sceny: Adam Bałdych Quartet, Terje Rypdal Quartet, Aga Zaryan Quintet. Festiwal zakończy koncert Courtney’a Pine’a z zespołem.

Organizator: Fundacja Jazz Art. 
Staromiejski Dom Kultury jest Partnerem Festiwalu (materiały prasowe i fotograficzne z zasobów organizatora)

PROGRAM LIPIEC 2019

6 LIPCA 2019
ENRICO RAVA SPECIAL EDITION

Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Należy do najważniejszych twórców europejskiego jazzu. 
Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records. Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazzu, takimi jak: Gil Evans, Michel Petrucciani, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, Tomasz Stańko. 
XXI wiek to dla Enrico Ravy kolejne znakomite albumy, koncerty, nagrania i zasłużona sława. To szczególny rok dla artysty. Z okazji 80. rocznicy urodzin odbywa się światowa trasa koncertowa trębacza. W specjalnej edycji koncertu towarzyszyć mu będzie grupa niezwykłych muzyków z którymi współpracował w ostatnich latach: Giovanni Guidi, Gianluca Petrella, Francesco Diodati ,Gabriele Evangelista, Enrico Morello.
Enrico Rava karierę artystyczną rozpoczął w połowie lat 60. grając w zespole argentyńskiego saksofonisty Gato Barbieriego. W 1967 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zainteresowała go awangarda – grał free jazz współpracując między innymi ze Stevem Lacym i Cecilem Taylorem.
W połowie lat 70. wrócił do Włoch i spędził następne dziesięciolecia, prowadząc różne grupy i produkując liczne nagrania. Jego niezwykle bogata i różnorodna dyskografia to dziś ponad 40 albumów nagranych dla prestiżowych wytwórni płytowych Soul Note, Black Saint, Label Bleu i naturalnie ECM. 

13 LIPCA 2019
SIMSA FÜNF QUINTET

Zespół założony przez Sebastiana Simsę wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej. Młodzi utalentowani muzycy wykształceni według akademickich standardów, nie pozwalają odebrać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na instrumentach smyczkowych. Ich oryginalne instrumentarium, rozmaite odniesienia stylistyczne, oryginalne brzmienie, pomysłowość, muzyczna energia, w połączeniu z intrygującymi kompozycjami Simsy, stanowią o oryginalności austriackiej grupy.

www.sebastiansimsa.com 

20 LIPCA 2019
CHINA MOSES GROUP

Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B, kompozytorka i autorka tekstów. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Moses. Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Ma na swoim koncie ma sześć albumów, ale to „This One’s for Dinah” , wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i stał się największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dziś, jest twarzą wydawnictwa Blue Note i wymieniania jest obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones.
China Moses urodziła się w Los Angeles w Kalifornii, wychowywała się i mieszka w Paryżu. Już w wieku 16 lat, wraz z pierwszym filmem w reżyserii Jean-Baptiste Mondinoy wydała swój pierwszy singiel “Time” z pogranicza soulu i jazzu. Kolejne albumy to: “China”, “On tourne en rond” (“We Turn Around”) , “Good Lovin”, “This one’s for Dinah”, album “Crazy Blues” – okrzyknięty przez brytyjski magazyn “Time” jednym z najlepszych albumów 2013 roku. Ostatni album artystki “Nightintales”, to 11 bluesowo-jazzowych opowieści, muzyczny kalejdoskop, łączący w sobie jazz, soul, R & B, blues i pop. Zawiera autorskie kompozycje artystki. Przełomowy album artystki to “This one’s for Dinah” (nowoczesna synteza bluesa, jazzu i muzyki soul) – hołd złożony jej idolce, legendarnej Dinah Washington, to on otworzył nowy rozdział w karierze Moses. Ogromną popularność China Moses budowała będąc prezenterka MTV i gwiazdą TV.
China współtworzyła i śpiewała na pierwszym Międzynarodowym Dniu Jazzu UNESCO w Paryżu w 2012 roku i wielokrotnie występowała dla UNESCO. Kilkakrotnie dzieliła scenę ze swoją matką, Dee Dee Bridgewater, w towarzystwie orkiestr takich jak Deutsches Filmorchester Babelsberg i WDR Big Band.

chinamoses.com

27 LIPCA 2019
ASHLEY HENRY QUINTET

27-letni pianista należący do czołówki nowej generacji londyńskiej sceny jazzowej. Występował i współpracował z wybitnymi artystami jak Jason Marsalis, Terence Blanchard, Robert Glasper. Mając zaledwie 25 lat, Ashley został zatrudniony jako rezydent w słynnym Ronnie Scott’s Club w Londynie jako wschodzący artysta. Został także nominowany do nagrody Jazz FM w kategorii „Przełomowy artysta roku”. Jamajskie dziedzictwo, a w szczególności wpływ fali karaibskich muzyków jazzowych z lat 50., takich jak: Joe Harriott, Harold McNair, Dizzy Reece, Harry Beckett i Wilton Gaynair, są widoczne w jego grze. Pomimo tej eklektycznej gamy wpływów międzynarodowych, dźwięk Henry’ego pozostaje wyraźnie brytyjski.
www.ashleyhenrymusic.com

…A CO W SIERPNIU?

3.08 – godz. 19.00 – Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin 
3.08 – godz. 20.00 – Wojtek Mazolewski Quintet
10.08 – godz. 19.00 – Adam Bałdych Quartet
17.08 – godz. 19.00 – Terje Rypdal Quartet
24.08 – godz. 19.00 – Aga Zaryan Quintet
31.08 – godz. 19.00 – Courtney Pine Group

Źródło:
http://www.sdk.pl/1691-jazz-na-starowce-2019

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

„LOVE LAS. BAJKA EKOLOGICZNA”

Gdy pewnego dnia w leśnym domku ostatniej dobrej Wiedźmy Zuzanny zjawiają się dwie podstępne koleżanki, Zenobia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *