Listopad w Ośrodku Kultury Wesoła

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy już po raz szósty organizuje Festiwal Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych “Jak długo w sercach naszych”. W związku z przypadającymi w tym roku obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będzie to wyjątkowa edycja.

Celem wydarzenia jest m.in. promowanie patriotyzmu poprzez śpiew, rozbudzanie uczuć patriotycznych, a także popularyzacja walorów artystycznych i wychowawczych pieśni oraz piosenek patriotycznych. W Festiwalu mogą wziąć udział indywidualni wykonawcy, zespoły oraz chóry. Przedsięwzięcie będzie miało dwie odsłony. Przesłuchania uczestników odbędą się w dniu 3 listopada br., a koncert galowy z udziałem laureatów Festiwalu został  zaplanowany na 12 listopada br. Na zakończenie z programem patriotycznym wystąpi folkowy zespół Redlin z Jastrzębia Zdroju, który skupia muzyków z różnych miast Polski.

Obie części Festiwalu odbędą się w Klubie „Kościuszkowca” 1. Warszawskiej Brygady Pancernej przy Placu Wojska Polskiego 129. Tego nie można przegapić!

Wydarzenie pod honorowym patronatem Biskupa Polowego Wojska Polskiego – ks. Józefa Guzdka. Patronat medialny: Radio dla Ciebie, Wiadomości Sąsiedzkie, portal staramilosna.pl, portal historykon.pl Sponsorzy: Polpain-Putka, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe. Przedsięwzięcie organizowane jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy oraz Klubem „Kościuszkowca” 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

W tym miesiącu zapraszamy dzieci do wysłuchania koncertu Filharmonii Narodowej dla dzieci pt. „Po drugiej stronie tęczy”. Daleka i pełna przygód wyprawa aż za Ocena czeka również najmłodszych słuchaczy. Muzyka będzie szukana na bezkresnej prerii, wśród drapaczy chmur i w zgiełku wielkich miast, ale przede wszystkim w krainie baśni. Kogo tam spotkają? Co znajdą po drugiej stronie tęczy? Grupy zorganizowane obowiązują zapisy, ale zapraszamy również uczestników indywidualnych 9 listopada o godz. 10.50 do Filii „Pogodna” przy ul. Jana Pawła II 25, a o godz. 11.50 do Ośrodka Kultury przy ul.Starzyńskiego 21.

11 listopada 2018 r. zapraszamy na Dzielnicowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorami są: Rada i Zarząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Proboszcz Parafii Św. Brata Alberta oraz Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Brata Alberta

o godz. 12.30, następnie o godz. 13.30 odbędzie się przemarsz uczestników wydarzenia pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej, by o godz. 14.00 mogły rozpocząć się tradycyjne uroczystości pod Pomnikiem, tj. apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców. Zwieńczeniem tej części będzie okolicznościowy koncert pt. „Polskie drogi do Wolności”

w wykonaniu zespołu Sonanto. O godz.15.00 zapraszamy na piknik patriotyczny, podczas którego odbędzie się m.in. prezentacja obozowiska wojskowego z wyposażeniem, pokazy strzelającej artylerii, jazda konna dla dzieci i wystawa zdjęć. Dla uczestników wydarzenia przewidziany jest także poczęstunek z kuchni polowej.

16 listopada 2018 r. o godz. 18.30 zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Klimatycznej 1 na koncert zespołu Wolna Grupa Bukowina. Polska grupa muzyczna powstała na początku lat 70-tych i od ponad już 40 lat wykonuje  piosenki z nurtu poezji śpiewanej. Założycielem zespołu był Wojciech Bellon. Grupa oprócz koncertów na terenie całej Polski ma na swoim koncie także występy zagraniczne w Europie oraz dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii. Wydarzenie połączone jest z Jubileuszem

10-lecia koła PTTK nr 4 w Wesołej. Organizatorzy wydarzenia: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Koło PTTK nr 4 w Wesołej, SP 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dzień później, 17 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spektakl pt. „O mnie i o Tobie”

w wykonaniu Teatru Warszawa +50. Teatr ten to amatorska grupa teatralna prowadzona przez twórców z Teatru ME/ST. Członkami grupy są osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia, które pragną rozwijać się przez udział w intensywnych warsztatach aktorskich, dramatopisarskich oraz muzycznych. W trakcie ich kilkumiesięcznej pracy warsztatowej powstał spektakl „O mnie i o Tobie”. W pierwszym etapie praca polegała na tworzeniu scenariusza podczas warsztatów dramatopisarskich pod kierunkiem Szymona Turkiewicza oraz na treningu aktorskim prowadzonym przez Magdalenę Engelmajer. Działania te doprowadziły do stworzenia oryginalnego tekstu sztuki, który składa się z „okruchów życia”, czasem nic nie znaczących sytuacji, obrazów zaobserwowanych z okna tramwaju, przemyśleń oraz tragedii życiowych, które dotykają każdego z nas, czyli wszystkiego tego, co tworzy koloryt naszego życia i sprawia, że jesteśmy tacy a nie inni. „O mnie i o tobie” to sztuka słodko-gorzka, w której tragizm miesza się z komizmem. To swego rodzaju manifest 11 kobiet, które podczas intensywnej pracy teatralnej pod opieką artystyczną twórców

z TEATRU ME/ST, stworzyły ważny spektakl skierowany do osób ze swojego pokolenia.

Listopad zakończymy pokazem slajdów i opowieściami z podróży Michała Szulima na Kubę. Czy na Kubie działa Internet? Skąd wzięły się tam stare samochody amerykańskie

z lat 50-tych? I dlaczego tamtejszy rum oraz cygara uchodzą za najlepsze na świecie? Podczas spotkania podróżniczego będzie można dowiedzieć się o tych i o innych tajemnicach Kuby, zwiedzając ją “od środka” i dowiadując się o sprawach, o których nie przeczyta się w turystycznych przewodnikach. Na pokaz zapraszamy 24 listopada o godz. 17.00.

W listopadzie na Pogodnej

Daleko stąd tysiące żołnierzy strzeże swojego cesarza. Wszyscy patrzą przed siebie. Nieruchomo, jeden za drugim, jeden obok drugiego stoją, siejąc strach w każdym, kto ważyłby się sprzeciwić władcy. Ich kamienne twarze już setki lat ukrywają ciężar misji, jaką nałożył na dzielną armię cesarz Qin Shi. Ciang był skromnym rzemieślnikiem. Kochał swoją pracę i twórczość. Poświęcał godziny, by jego dzieła były idealne. Podobnie zresztą jak inni pracujący dla cesarza musiał być mistrzem swojego fachu. Rzeźbił w glinie. Rzeźbił tak dokładnie, że jego terakotowa armia wygląda jakby przed chwilą stanęła w szyku gotowa do walki. Czy trudno tak stać? Przekonamy się o tym podczas warsztatów plastycznych

z cyklu Historia Sztuki dla Dzieci pt. „W fabryce wojowników”. Spotkanie odbędzie się

3 listopada o godz. 11.00. Dedykowane jest ono dzieciom w wieku 4-7 lat wraz

z opiekunami. Prowadzenie: Urszula Kowal-Gajewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 29 października pod nr tel. 22 427 37  74.

Brazylia to jeden z najbardziej intrygujących krajów Ameryki Południowej. Ciągnące się kilometrami plaże, wspaniałe i potężne fale Oceanu Atlantyckiego, pokryte lasem tropikalnym, wystrzelające ku niebu granitowe góry, a na szczycie jednej z nich słynna statua Chrystusa Zbawiciela. Podczas pokazu slajdów  pt. „Brazylia – Rio i Amazonia”, który odbędzie się  4 listopada o godz. 17.00 Marek Łasisz zabierze nas w podróż do serca amazońskiej dżungli. Małą łódeczką będziemy odkrywać piękno największego na świecie równikowego lasu deszczowego. Spotkamy się z tukanami, ogromnymi ropuchami, aguti, tarantulą i anakondą. Swoje tajemnice będą przed nami odsłaniać zatopione amazońskie lasy, które będziemy eksplorować, pływając wśród koron drzew. Będziemy także obserwować zniewalające zachody słońca i poznawać piękno lokalnej flory.

8 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy zbiorowej uczestników zajęć malarstwa pracowni SURREAL prowadzonych przez mgr sztuki Marię Surawską. Seniorki od wielu lat rozwijają pasję do sztuki i doskonalą swój warsztat. Na kolejnej, corocznej wystawie w ODT Pogodna, pokażą  obrazy o różnej tematyce w technice olejnej, akrylowej

i pastelowej.  W wystawie wezmą udział: Joanna Bylica, Jolanta  Chmurzyńska, Ewa Fiedorowicz, Mirka Mazurek, Barbara Smereczyńska i Krystyna Wrzesińska. Wystawa potrwa do 29 listopada. 17 listopada odbędą się otwarte warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „SURREAListyczny kolaż” nawiązujące do wystawy. Przy pomocy kredek, papieru kolorowego i wycinków z gazet stworzymy surrealistyczne kolaże. Każdy będzie mógł puścić wodze fantazji i wyczarować zwariowany obraz rodem z sennych marzeń. Ograniczać  będzie nas tylko nasza wyobraźnia. Dzieci z klas 1-4 zapraszamy w godz. 9.00-10.30, natomiast młodzież z klas 5-8 w godz. 11.00-12.30. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 22 427 37 74 lub pod adresem mailowym: wystawy@domkulturywesola.net.

„3mamy razem” to cykliczna, bezpłatna grupa wsparcia dla mam karmiących piersią, dla mam, które nie karmią naturalnie oraz dla przyszłych mam. Ludzie często mówią: „Zobaczysz, jak tylko przystawisz dziecko do piersi, poczujesz przypływ szczęścia i miłości!”, „Karmienie piersią to najpiękniejsza rzecz w macierzyństwie”. A co jeśli chcesz karmić swoje dziecko piersią, ale nie masz siły i ogarnia cię frustracja? Podczas spotkania pt. „Dobry start w karmieniu”, które odbędzie się 16 listopada o godz. 11.00 porozmawiamy o przygotowaniu do karmienia oraz o trudnych emocjach, które mogą towarzyszyć podczas początków karmienia piersią. Poruszymy również bardzo ważny temat, jakim jest baby blues i depresja poporodowa.

„Kawiarenki”, „By coś zostało z tych dni”, „Wymyśliłam cię”, „Motylem jestem”, „Jeśli Kochasz”, „Beatelmania Story”, „Nie wrócą te lata” to ponadczasowe piosenki zapisane

w historii polskiej muzyki rozrywkowej, które nucą pokolenia. 18 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na koncert najpiękniejszych piosenek Ireny Jarockiej w wykonaniu Urszuli Lidwin pt. „By coś zostało z tych dni”. Urszula Lidwin to wokalistka z bogatym doświadczeniem estradowym. Współpracowała z Ireną Jarocką, nagrywając chóry do płyty „Kolędy bez granic”. Nagrywała również partie wokalne dla Krzysztofa Krawczyka, Rudi Schuberta, Tadeusza Drozdy. Podczas wydarzenia zapewniamy bezpłatną opiekę dla dzieci w wieku 3-10 lat.

Magiczne Andrzejki to fantastyczna przygoda dla najmłodszych. Podczas zabawy poznamy różne wróżby, wykonamy piękne maski, których użyjemy podczas wspaniałego balu andrzejkowego. W programie wróżby andrzejkowe takie jak kwiatowa wróżba, andrzejkowa wróżba z jabłkiem, lanie wosku oraz wesołe tańce maskowe. Świetna zabawa gwarantowana! Na zabawę, która odbędzie się 25 listopada o godz. 16.00, zapraszamy dzieci wieku 5-8 lat. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 19 listopada pod nr tel. 22 427 37 74.

Pogodną Grupę Teatralną tworzą ludzie nietuzinkowi, mający niesamowitą wyobraźnię, olbrzymią tężyznę umysłową, kreatywni, otwarci na świat i ludzi, a przede wszystkim na nowe wyzwania. Wszystkich, bez wyjątku, łączy pociąg do teatru. Teatru jedynego w swoim rodzaju – teatru Improv. Jak sami mówią: „Nigdy nie wiemy, co zagramy, jaki będzie spektakl. To, co rodzi się w danym momencie między nami a publicznością często zależy od jednego słowa, spojrzenia, gestu, miny. Jest to wyjątkowe i nigdy się nie powtórzy. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze”.  Na Otwartą Próbę Pogodnej Grupy Teatralnej zapraszamy 27 listopada o godz. 20.00.

 

Maria Wrzesińska

 

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *