Wędrówka po Muzeach Prawobrzeżnej Warszawy

Prawobrzeżna Warszawa, ku mojej dumie i radości, od kilku lat przeżywa swój renesans.  Dzielnica ta, to nie tylko mniej lub bardziej dzikie tereny nadwiślańskie, nie tylko pełne uroku uliczki Saskiej Kępy, nie tylko Stadion Narodowy, Parki – Skaryszewski czy Praski, nie tylko ZOO, nie tylko stare i piękne kamienice, to również kilka bardzo ciekawych muzeów, do odwiedzenia których chciałabym tym tekstem państwa zachęcić.

Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki to miejsce unikatowe w skali światowej. Otwarte zostało w czerwcu bieżącego roku, a więc jest to miejsce nie tylko wyjątkowe, ale także zupełnie nowe na warszawskiej mapie kulturalnej. O otwarciu muzeum pisały gazety na całym świecie, w tym m.in. Washington Post, New York Times, France24 czy chiński CGTN.

Muzeum Polskiej Wódki mieści się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie dzisiejszego Centrum Praskiego Koneser. W miejscu tym, obejmującym powierzchnię 50 tys. m², pomiędzy ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską znajdowała się wcześniej Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, w której produkowano i rozlewano takie wódki jak Luksusowa czy Wyborowa.

Muzeum owo jest miejscem, w którym możemy zapoznać się z historią wódki, która jest jednym z naszych najbardziej rozpoznawalnych towarów eksportowych na świecie, z procesem jej powstawania, z surowcami, z których jest wytwarzana, z renomą, jaką zdobyła na świecie i wreszcie to miejsce, w którym możemy poznać jej walory smakowe. W Muzeum tym istnieje bowiem możliwość degustacji polskich wódek w specjalnie zaadaptowanej przestrzeni gastronomiczno-usługowej. Muzeum, to nie tylko suche fakty, to także interaktywne ekspozycje, prezentacje i projekcje. Mamy tu niepowtarzalną okazję zapoznania się z wirtualną pracownią średniowiecznego alchemika, możemy także rozgościć się w szlacheckim dworze i zobaczyć miejsce pracy gorzelnika. Z Muzeum Polskiej Wódki wyjdziemy bogatsi o wiedzę w zakresie roli, jaką wódka pełniła w wielkiej polityce. Możemy tu także poznać tajniki pracy barmana. Na zakończenie wizyty jest możliwość zakupu upominków związanych z samym Muzeum oraz butelek najlepszych polskich wódek.

Adres Muzeum: Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Polska Wódka, Centrum Praskie Koneser, pl. Konesera 1. Godziny otwarcia: Niedziela – Czwartek: 10:00 – 20:00, Piątek – Sobota: 11:00 – 21:00.

Cennik: Bilet Normalny – 40 zł; Bilet Grupowy (przy zakupie minimum 10 biletów) – 35 zł; Bilet Nocny Specjalny (tylko przez recepcja@pvm.pl z min. 7-dniowym wyprzedzeniem, min. ilość osób – 8, zwiedzanie w godz.20:00-00:00) – 46 zł; Bilet VIP (wymagana rezerwacja z min. 1-dniowym wyprzedzeniem, zwiedzanie w grupie max. 8 osób) – 100 zł; Degustacja Konesera – 15 zł; Moduły szkoleniowe (wymagana rezerwacja z min. 1-dniowym wyprzedzeniem):; Koktajle z Polską Wódką – 59 zł; Food Pairing z Polską Wódką – 69 zł; Historia Polskiej Wódki (wymagana rezerwacja z min. 3-dniowym wyprzedzeniem) – 99 zł. UWAGA: Wstęp dla osób niepełnoletnich możliwy tylko pod opieką i za zgodą opiekuna prawnego.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to miejsce współtworzone przez mieszkańców i lokalne środowisko. Zlokalizowane jest w jednym z najstarszych zachowanych budynków mieszkalnych w Warszawie i tuż obok najstarszego działającego targowiska Warszawy – Bazaru Różyckiego. Składa się z wystawy stałej oraz wystaw czasowych.

Wystawa stała to historia prawobrzeżnej Warszawy pokazana na kilka sposobów. Sala Historii Pragi to miejsce, w którym poznamy chronologicznie dzieje miasta począwszy od XVI wieku aż po czasy współczesne. Historia ta opowiedziana tu jest poprzez miedzioryty, obrazy, fotografie oraz różnego rodzaju multimedia. Znajduje się tu także wielka makieta Golędzinowa, Pragi i Skaryszewa z okresu drugiej połowy XVIII wieku. Sala Targu Praskiego to z kolei miejsce, w którym poznamy praskie tradycje handlowe i kulturalne – liczne eksponaty i multimedia przybliżą nam tutejsze bazary, targi, przemysł, infrastrukturę, aktywności społeczne, sportowe i rekreacyjne miejscowej ludności. W piwnicach Muzeum znajdują się z kolei instalacje artystyczne oraz Archiwum Historii Mieszkańców, w których posłuchać możemy anegdot opowiadanych przez rdzennych prażan. Dla zwiedzających dostępny jest także taras widokowy, który pozwala spojrzeć na Pragę z nieco innej perspektywy.

Wystawą czasową jest aktualnie wystawa poświęcona 90-leciu istnienia ZOO. Otwarta została 18 kwietnia i czynna będzie do 16 września 2018 roku. Warszawski Ogród Zoologiczny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc prawobrzeżnej Warszawy. Tematem przewodnim wystawy są zwierzęta zamieszkujące ZOO, od początku jego powstania w 1928 roku, aż po dziś dzień, oraz ich historie. Można tu poznać opowieści m.in. o przedwojennych słoniach, wielbłądach podarowanych ogrodowi przez Związek Radziecki czy słynnych misiach z Trasy W-Z. Choć wystawa dotyczy głównie zwierząt to znajdziemy tu także dodatkowo historie ich opiekunów, osób kierujących ogrodem oraz historie Żydów, ukrywających się na terenie ZOO w czasie II Wojny Światowej. Solidna dawka wiedzy i ciekawostek.

Adres Muzeum: Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddział Muzeum Warszawy, ul. Targowa 50/52. Godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek-niedziela: 10:00–18:00, czwartek: 10:00–20:00

Cennik: Bilet wystawa stała MWP + wystawa czasowa – normalny: 15 zł, ulgowy 10 zł; Bilet wystawa stała MWP – normalny 10 zł, ulgowy 7 zł; Bilet wystawa czasowa MWP – normalny 5 zł, ulgowy 3 zł; W czwartki wstęp wolny – bezpłatne bilety do pobrania w kasie.

Muzeum Czar PRL

Muzeum Czar PRL to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Starsi będą sobie mogli przypomnieć jak wyglądało codzienne życie w PRL-u, młodsi będą się mogli o tym przekonać. To nie jest muzeum historyczne, opowiadające w sposób chronologiczny historię powojennej Polski, to raczej miejsce ukazujące codzienność życia i jego realia. To nie jest również historia polityków i przywódców, to historia zwykłych ludzi, naszych rodziców, dziadków. Przedstawione wydarzenia historyczno-polityczne są tu jedynie tłem dla tej zwykłej, szarej codzienności, którą Muzeum opisuje. Ciekawą jest możliwość skosztowania, przy oryginalnych stolikach z baru mlecznego, słynnej Oranżadki Grochowskiej oraz wzięcie udziału w grach, przy tychże stolikach, w różnego rodzaju gry z epoki.

Adres Muzeum: Muzeum Czar PRL, Ul. Głucha 3A. Godziny Otwarcia: Poniedziałek-piątek: 10:00-16:00. Sobota-niedziela: 11.00-17:00.

Cennik: Bilet normalny – 8 zł; Bilet ulgowy – 5 zł; dzieci do 3 lat wchodzą za darmo

Muzeum Neonów:

„Założone w 2005 roku z inicjatywy Ilony Karwińskiej i Davida Hilla warszawskie Muzeum Neonów jest pierwszym tego typu muzeum w Europie. W pofabrycznym budynku w SOHO Factory na Pradze Muzeum prezentujemy kolekcję ponad stu neonów z całej Polski, tworzonych przez przedstawicieli nurtu awangardy w latach 50.-70. XX wieku.” (1)

Muzeum Neonów to wyjątkowe miejsce, które w znacznym stopniu przyczyniło się do powrotu swoistego boomu na neony w Polsce, oraz dzięki któremu możemy przybliżyć sobie historię wielkiej mody na neony wprowadzone, z rozmachem i z sukcesem, w państwach Bloku Wschodniego w latach powojennych.

Muzeum prowadzi działalność badawczą oraz renowacyjną starych neonów, a wspaniałe efekty tej pracy możemy podziwiać na własne oczy. Stała kolekcja muzeum to około sto zabytkowych neonów i instalacji reklamowych.

Adres muzeum: Soho Factory, Ul. Mińska 25. Godziny otwarcia:  Poniedziałek – 12:00-17:00; Wtorek – nieczynne; Środa – Piątek – 12:00-17:00; Sobota – 12:00 – 18:00; Niedziela – 11:00-17:00.

Cennik: Bilet normalny – 12 zł; Bilet ulgowy – 10 zł.

Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa to miejsce, w którym możemy zapoznać się z przykładami zabytków sztuki i techniki zarówno drukarskiej, jak i edytorskiej, graficznej czy introligatorskiej, z tajnikami artystycznych technik graficznych oraz wytworami sztuki drukarskiej, czyli poprostu książkami. Możemy zobaczyć tu zabytkowe maszyny i przyrządy używane w codziennej pracy przez dawnych drukarzy. Jedną z atrakcji jest możliwość własnoręcznego wytłoczenia druku okolicznościowego na zabytkowej prasie drukarskiej.

Adres Muzeum: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25.

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela 10:00–18:00.

Cennik: Bilet normalny – 2 zł; Bilet ulgowy – 1 zł; W czwartki wstęp wolny.

Magdalena Żmudzińska 

źródło cytatu: http://neonmuzeum.org/pages/edukacja.html

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

„LOVE LAS. BAJKA EKOLOGICZNA”

Gdy pewnego dnia w leśnym domku ostatniej dobrej Wiedźmy Zuzanny zjawiają się dwie podstępne koleżanki, Zenobia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *