Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie

1. Czy jest coś, czym Państwa uczelnia wyróżnia się wśród innych?

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie jest jedyną uczelnią katolicką w Polsce, która oferuje studia z teologii w systemie blended-learning. Ponadto jesteśmy ośrodkiem, który w szczególny sposób troszczy się o małżeństwa – mamy studia wspierające rodzinę – Studium Animacji Małżeńskiej i Studium Małżeństwa i Rodziny. Od kilku lat prowadzimy też z powodzeniem otwarte wykłady z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, które odbywają się w Bibliotece Rolniczej, przy Krakowskim Przedmieściu. Służymy więc miastu. Jesteśmy uczelnią cenioną za profesjonalną kadrę naukową, za rodzinną atmosferę, za piękną lokalizację wśród drzew lasu bielańskiego, a także za prawdopodobnie najtańsze studia w stolicy. Jesteśmy ciekawą uczelnią, ponieważ łączymy w sobie dwie rzeczywistości – kościelną i państwową. W naszej misji jest bowiem służba dla Kościoła, ale posiadamy też uprawnienia, wynikające z prawa państwowego, we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

2. Czy można łączyć kierunki? Na jakich zasadach się to odbywa?

Nasza uczelnia zajmuje się przede wszystkim kształceniem teologów. Jednak teolog to nie jest ktoś oderwany od świata, dlatego tak się składa, że część naszych studentów łączy teologię z innymi kierunkami – z filozofią, psychologią, pedagogiką na przykład na Uniwersytecie Warszawskim.

3. Z jakiego wydziału/kierunku Uczelnia jest najbardziej dumna?

Dla kandydatów mamy przygotowaną bogatą ofertę edukacyjną, w różnych formach. Dlatego wydaje się, że jesteśmy uczelnią skrojoną na miarę – każdy ma szansę znaleźć u nas taki sposób studiowania, który odpowiada jego potrzebom – i to jest coś, z czego jesteśmy bardzo dumni. Oferujemy nie tylko studia magisterskie, doktoranckie czy podyplomowe. Widząc zapracowanie dzisiejszego człowieka, utworzyliśmy Teologię dla Zabieganych. Oprócz tego są studia sobotnie, ale też blended-learning. Prowadzimy  studia podyplomowe, dla osób, które chcą się dokształcać i rozwijać. Ponadto mamy też w ofercie Otwarte Studium Duchowości, na które może przyjść każdy, niezależnie od wieku i wykształcenia. Z racji na szybki rozwój technologii, mediów społecznościowych i zmiany specyfiki komunikacji proponujemy szczególny kurs Akademii Dziennikarstwa, dający narzędzia do obsługi wirtualnego świata i opowiadania o Bogu w sposób nowoczesny i kompetentny.

4. Czy Uczelnia współpracuje z innymi uczelniami lub organizacjami? (krajowymi lub zagranicznymi)

Tak, współpracujemy zarówno z uczelniami w Polsce, jak i poza granicami kraju. Raz do roku organizujemy międzynarodowe sympozjum, które jest zwieńczeniem tej współpracy, zacieśnianiem więzi, a także inspiracją do nowych badań. Obecnie staramy się też o udział w programie ERASMUS+.

5. Czy oferują Państwo pomoc studentom w znajdowaniu staży i praktyk?

Tak, choć specyfika uczelni sprawia, że są to praktyki zawodowe do nauczania katechezy w szkole

6.Czy Państwa Uczelnia oferuje jakieś rodzaje stypendiów? Na jakich zasadach są one przyznawane?

Mamy cztery rodzaje pomocy materialnej dla studentów: stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych i jednorazowa zapomoga w razie jakiegoś losowego wydarzenia. Warunki i zasady udzielania tej pomocy znajdują się w regulaminie, który jest dostępny na naszej stronie internetowej http://www.pwtw.pl/sprawy-socjalne/aktualnosci/

7. Czy mają Państwo własny akademik lub oferują Państwo możliwość skorzystania z akademika innej uczelni?

Na terenie uczelni znajduje się dom rekolekcyjno-formacyjny, z którego studenci mogą korzystać. Jednak ewentualny nocleg organizują sobie we własnym zakresie.

8. Jakie systemy nauczania mają Państwo w ofercie? Czy poza studiami dziennymi są też zaoczne, wieczorowe, e-learningowe?

Nasza Uczelnia oferuje studia stacjonarne, ponadto studia sobotnie – zajęcia odbywają się w każdą sobotę (z wyjątkiem świąt), niedziele są wolne. Oprócz tego oferujemy studia magisterskie przez Internet w systemie blended-learning, gdzie studenci przyjeżdżają trzy razy do roku na pięciodniową sesję, a pozostałe materiały otrzymują poprzez platformę e-learningową. Dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę teologiczną mamy studia doktoranckie – z duchowości, teologii pastoralnej, dogmatycznej i św. Tomasza z Akwinu. Ponadto prowadzimy trzysemsetralne Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne, podczas których można uzyskać uprawnienia do nauczania religii. Oprócz tego prowadzimy również kursy dla małżeństw, zajęcia z Akademii Dziennikarstwa, kurs Teologii dla zabieganych i Instytut Szkolenia Organistów.

Maria Kozak,

odpowiadała: Agata Rujner

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, ul. Dewajtis 3, wejście B – Las Bielański, www.pwtw.pl

 

Dookoła Maria Kozak

Maria Kozak

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *