Fantastyczne poniedziałki

Fantastyczne poniedziałki

Czy poniedziałki mogą być fantastyczne? W Warszawie działa stowarzyszenie o wdzięcznej i wiele tłumaczącej nazwie Avangarda, które uznało pewnego dnia, że owszem, mogą, mimo swojej legendarnej grozy.

Avangarda
Avangarda

Czym jest Avangarda?

Avangarda jest to stowarzyszenie zajmujące się szeroko pojętą fantastyką i jej rozwojem na terenie Warszawy. Do akcji, w których organizacji biorą udział należą różnorodne wydarzenia, takie jak:

– Zjava – czyli zimowy weekend z grami bez prądu – planszówkami a także typu RPG i LARP. Można tam też posłuchać prelekcji czy wziąć udział w dyskusji na te tematy.

– Bazyliszek – letni „młodszy brat” Zjavy – ma miejsce na początku wakacji w LO im. Słowackiego – jako jeden z nielicznych konwentów w Polsce gwarantuje on darmowy wstęp. Jest typową inicjatywą „od fanów dla fanów”, która utrzymuje się całkowicie z dobrowolnych darowizn.

– Planszówki na Narodowym – gdzie można „wsiąknąć” w gry planszowe już na dobre, a wydarzenie ma miejsce na początku grudnia, tuż przed gorącym okresem świątecznym – jako taki ostatni moment na złapanie oddechu (i fajnych planszówek na prezenty, jak dodają niektórzy).

Oprócz tego, jako że gry są tak ważnym elementem działalności Stowarzyszenia, członków Avangardy spotkać można na wielu konwentach w innych częściach Polski, jak pomagają tworzyć i obsługiwać Games Room lub wspierają inne elementy wydarzenia swoim doświadczeniem i wiedzą.

A co tak właściwie znaczą te dziwne słowa – konwent, RPG, LARP?

Konwent – jest to zlot fanów fantastyki różnego rodzaju – od klasycznego fantasy ze smokami, elfami, orkami w klimacie znanym z książek Tolkiena. Poprzez science fiction w rodzaju książek tworzonych przez Lema aż po tak zwane post-apo – czyli nurt w literaturze prezentujący wyobrażenie, jak nasz świat mógłby wyglądać po „końcu świata” – czyli np. wojnie atomowej lub innego rodzaju katastrofie, chociażby naturalnej. W trakcie wydarzeń tego typu miejsce mają różnorodne atrakcje – np. prelekcje – czyli wykłady na dany temat, panele – czyli dyskusje osób, które znają się na pewnym zagadnieniu i pokazują różne punkty widzenia na dane zagadnienie – np. na znaczenie motywów feministycznych w prozie Lewisa. Można tam też zagrać w gry planszowe wypożyczane z Games Room’u lub obejrzeć konkurs cosplayerów – czyli osoby, które przebierają się za postaci z książek, filmów lub gier.

RPG – skrót od „Role Playing Game” – czyli gra, w której każdy steruje jedną z postaci, decyduje o jej czynach, słowach i interakcjach wszelkiego rodzaju z innymi elementami świata przedstawionego w danej rozgrywce. Dzieje się to pod okiem tak zwanego Mistrza Gry – czyli osoby, która decyduje o tym, jak z kolei zareaguje na każdą z akcji świat jako taki. Może powiedzieć, że to takie wspólne tworzenie opowieści w danym świecie.

LARP – Living Action Role Playing – przez niektórych ten rodzaj gry porównywany jest do improwizacji teatralnej. Każdy z graczy odgrywa pewną postać, chcąc zrealizować jej cele i dążenia, przy czym czasem poświęca prostą drogę do celu, by lepiej ją odegrać. Ten rodzaj zabawy zakłada, że najważniejsze jest wczucie się w postać i budowanie klimatu, a nie wprost „zwycięstwo”. Od RPG najbardziej różni się tym, że tutaj gracz nie mówi, co jego postać robi, ale sam wykonuje daną czynność i sukces nie zależy od decyzji MG i rzutu kośćmi, ale od tego, jak dobrze i skutecznie dana akcja została przez gracza odegrana.

„Ale fajnie, ja też chcę. Ale do Zjavy jeszcze daleko, a nie mam jak wyjechać z Warszawy na taki konwent…”

Z związku z tym, że organizacja konwentu to duże przedsięwzięcie i przez to nie mogą mieć one miejsca w danym mieście zbyt często, Avangarda organizuje także mniejsze, cykliczne wydarzenia dla osób, które chciałyby zacząć, lub kontynuować swoją przygodę z grami RPG lub planszowymi. Są to dwa cykle spotkań, „Czas na Przygodę” oraz „Planszówki w Chmurach”.

Pod tą pierwszą nazwą kryje się niedzielna przestrzeń na spotkania dla osób, które chciałyby zacząć lub kontynuować swoją przygodę z grami RPG. Znajdzie się tam zarówno coś dla „starych wyjadaczy”, którzy wiedzą już wszystko, tylko drużyny jakoś nie idzie zebrać, jak i dla osób tak zielonych, że aż żółtawych w temacie. W założeniu jest to miejsce przyjazne początkującym, którzy nie bardzo nawet wiedzą, jak zacząć, ale chcieliby.

Akcja cykliczna „Czas na Przygodę” odbywa się w każdą niedzielę w siedzibie Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej na ulicy Nowowiejskiej 20 od 12 do późnych godzin wieczornych. Wstęp jest całkowicie darmowy, warto jednak zapisać się wcześniej, by mieć gwarancję miejsca na konkretnej, interesującej nas sesji.

Zaś „Planszówki w Chmurach” (czyli w klubokawiarni Chmury na ulicy 11 Listopada 22) to inicjatywa, która ma szansę sprawić, że poniedziałki będą jednak nieco mniej bolesne. Tutaj również wstęp jest całkowicie darmowy, nie jest także wymagane wcześniejsze zgłoszenie. Jest to przestrzeń, w której każdy, niezależenie od doświadczenia i umiejętności, ma szansę znaleźć coś dla siebie. Oprócz możliwości zagrania w gry pochodzące ze zbiorów Stowarzyszenia Avangarda, których zasady chętnie Avangardowcy wytłumaczą. Można tam przynieść własną „grę potwora”, przez której zasady nie możemy się nijak przebić, by uzyskać tam wsparcie w tym przedsięwzięciu. Można też wreszcie przyjść tam, i palcem nawet żadnej planszówki nie tknąć, jeśli ktoś woli patrzeć. Warto też tam przyjść, jeśli ktoś ma ochotę na spotkanie z ludźmi z pasją ale planszówek nie lubi. Na miejscu zawsze znajdzie się ktoś, kto po prostu chętnie pogada o fantastyce i kulturze, albo wprowadzi w temat tego, kogo ten artykuł zaciekawił na tyle, by zacząć powoli wsiąkać w temat. Tylko raczej powoli, niż metodą skoku na głęboką wodę – której przejawem byłoby np. wzięcie udziału w najbliższych większych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie – jak chociażby grudniowe Planszówki na Narodowym, czy Warszawskie Targi Fantastyki.

 

Maria Kozak

 

Dookoła Maria Kozak

Maria Kozak

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *