LUTY W OCH-TEATRZE
W styczniu Och-Teatr, założony przez Krystynę Jandę, obchodził 9. Urodziny. Warto przedłużyć świętowanie i w lutym także wybrać się na spektakl. Poniżej subiektywne propozycje z repertuaru.
OSY / 10,11.02/
Reżyseria- Iwan Wyrypajew
Scena, a dookoła miejsca dla widowni, lustra z obu stron i krzesła ustawione tak, by ze stołem i konsolą radia tworzyły prostą linię. A wśród tego porządku troje ludzi ( Magdalena Boczarska, Dariusz Chojnacki, Marcin Dorociński), samotni, niezdecydowani, kłamliwi. Sztuka „Osy” Iwana Wyrypajewa to dramat, który zachwyca prostotą i zadziwia głębią, konstrukcją oraz strukturą przedstawienia relacji pomiędzy ludźmi, którzy starają się zrobić coś ze swoim życiem, które marnują. Sposób w jaki reżyser przedstawia ich relacje pozwala zagłębić się w historię i odkryć sekrety, które poukrywane są głęboko w słowach i czynach trojga postaci. Sam twórca mówi o sztuce jako o czymś wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Dramat „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” wymienia wśród swoich najlepszych dzieł, co uzasadnia nietuzinkowym pomysłem oraz sposobem w jaki może go odebrać widz. I tutaj warto się zatrzymać, ponieważ to odróżnia to dzieło od wielu innych – eksperymentalne przedstawienie, nietuzinkowe bycie aktorów na scenie oraz fakt, że będzie tyle interpretacji dramatu ilu widzów, bo to sztuka o tym jak widownia ją odbierze. Wszystkie te czynniki składają się na dzieło warte zobaczenie i przemyślenia, które zostanie w pamięci długo po spektaklu.
BIAŁA BLUZKA /6.02/
Reżyseria- Magda Umer
Rzadko wystawiany, monodram Krystyny Jandy na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej. Opowieść o trudnej miłości młodej Elżbiety w trudnych czasach, początku lat 80-tych. Pierwsza premiera odbyła się w 1987. Duet Janda- Umer wróciły do spektaklu po latach, w 2010 roku. Dziś, „portret dziewczyny z pokolenia Solidarności” jak o Białej Bluzce mówiła Osiecka, jest opowiadany przez pryzmat dojrzałej kobiety, która inaczej myśli i tamte wspomnienia interpretuje odmiennie.
BAL MANEKINÓW /16,17.02/
Reżyseria- Jerzy Stuhr
Człowiek na balu manekinów i manekin na balu ludzi. Sztuka Brunona Jasieńskiego przedstawia noc karnawałową w Paryżu lat 30-tych. Manekiny z paryskiego domu mody urządzają bal, jednak wszystko się komplikuje gdy przypadkowo zjawia się tam poseł Ribandel. Aby wszystko pozostało w tajemnicy, manekiny zabijają człowieka, a jeden z nich, w przebraniu posła wymyka się na ludzki bal karnawałowy. Jednak prawdziwy świat okazuje się pełen intryg i afer.
UPADŁE ANIOŁY /27,28.02/
Reżyseria- Krystyna Janda
Komedia Noela Cowarda, w której główne role grają dwie kobiety, obie niegdyś zakochane w tym samym mężczyźnie. Wspomnienia i uczucia wracają, gdy się okazuje, że dawny obiekt westchnień przybywa do Londynu i obie postanawiają się z nim spotkać. Jako główne bohaterki Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska, które nie codziennie można ujrzeć w rolach komediowych.
Marta Berent, Gabriela Chałupa