OKO NA NATURĘ – film „Dni, na które czekamy” + dyskusja

Czy państwo jest gotowe wspierać ekologicznych rolników? Czy czas już skończyć z hodowlą zwierząt? Dlaczego robaki mogą stać się alternatywą dla ludzkości? Jak się wydostać z pułapki ekoetykiet? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć OKO NA NATURĘ Przyglądając się (naszej) naturze i ludzkiej działalności, spróbujemy zrozumieć nasze relacje ze światem roślin i zwierząt pokomplikowane przez procesy ekonomiczno-polityczne.

Cykl OKO NA NATURĘ został stworzony z myślą o tych osobach, które chcą wiedzieć więcej i chcą działać na rzecz natury. Raz w miesiącu spotykamy się w Służewskim Domu Kultury, miejscu silnie związanym z ekologią, oglądamy filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które obrazują wybrane problemy, a następnie debatujemy ze specjalistami.

16.01 (środa) g. 19.00 / sala widowiskowa SDK
Uprawy ekologiczne – ratunek dla świata czy reklamowa strategia?
Dni, na które czekamy, reż. Phie Ambo, Dania, 2014, 91 min

Niels Stokholm od 1975 roku jest właścicielem jednego najsłynniejszych gospodarstw w Danii o nazwie Thorshøjgaard. Ten pełen życia 80-latek to również jeden z najbardziej idealistycznych biodynamicznych rolników na świecie, traktujący naturę nie jak podwładnego, lecz partnera. Jego filozofia opiera się na szacunku do świata roślin i zwierząt. Czy państwo duńskie jest gotowe wspierać takich rolników?
Po filmie spotkanie z gościem

20.02 (środa) g. 19.00/ sala widowiskowa SDK
Początek końca przemysłowej hodowli zwierząt
Zjadanie zwierząt, reż. Christopher Quinn, USA, 2017, 94 min.
Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Film opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. To adaptacja słynnej książki Safrana Foera, która ukazała, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom. Przygląda się także znanej alternatywie, czyli tradycyjnemu sposobowi hodowli zwierząt, negując stosowane przez ostatnie dekady praktyki. Film wyprodukowany z udziałem Natalie Portman.
Po filmie spotkanie z gościem

6.03 g. (środa) 19.00
Pożywne robaki – alternatywa dla świata
Robaki, reż. Andreas Johnsen, Dania, 2016, 74 min
Czy spożywanie przez nas robaków ocali naszą planetę? To gorący temat. ONZ rekomenduje jadalne robaki jako narzędzie walki z głodem. Ekolodzy i specjaliści od odżywania chwalą ich wartości odżywcze. Wygląda na to, że robaki są nowym super pożywieniem, które ma rozwiązać globalne problemy żywienia ludzkości. Reżyser podpatruje jak znani szefowie kuchni hodują, gotują i smakują robaki w Europie, Meksyku, Kenii, Japonii, czy Australii.
Po filmie spotkanie z gościem

17.04 g. (środa) 19.00
Temat: Czy pszczoły przetrwają erę ludzi? Rozważania o miejskim miodzie
Więcej niż miód, reż. Markus Imhoof, Szwajcaria/ Niemcy/Austria, 2012, 90 min
Pszczoły należą do zwierząt określanych przez niektórych żywymi skamielinami –Ziemię zamieszkują od czasów dinozaurów. Dziś ich życie na Ziemi jest zagrożone. Czy uda im się przetrwać erę ludzi? Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarz a, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, reżyser z własnej perspektywy pokazuje także niebywałe piękno i fascynujący sposób organizacji życia pszczół.
Po filmie spotkanie z gościem

Bilety: 7 PLN

Służewski Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, ul. Bacha 15

 

Źródło: https://www.sdk.waw.pl/wydarzenia/rodzaj-wydarzenia/kino/oczy-na-nature-ekologiczne-filmy-dokumentalne-oraz-rozmowy-ze-specjalistami

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *