Podwieczorki czwartkowe

 

Za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie odbywały się obiady czwartkowe. Były one miejscem spotkań intelektualistów, wymiany myśli, rozmów o sztuce i polityce. Nie mamy już króla, polityka stała się znacznie gorętszym tematem, ale coś chyba jednak w tych czwartkach zostało, skoro aktualnie to właśnie w czwartki odbywają się w Akademei High School otwarte wykłady, na których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dotyczą one różnych tematów, wygłaszają je różne osoby. Łączy je formuła – zawsze najpierw osoba zaproszona do wystąpienia tego dnia wygłasza swój wykład, następnie odpowiada na pytania widzów, potem zaś przechodzi się do tak zwanych rozmów w kuluarach, gdzie można dopytać mówcę o interesujące nas zagadnienie lub wymienić myśli z innymi uczestnikami spotkania przy herbacie i przekąskach dostępnych w kantynie.

Poza tym poszczególne spotkania nie mają ze sobą wiele wspólnego, bowiem ich tematyka jest zupełnie różna, w zależności od tego, kto jest zaproszonym tym razem mówcą i jak zechce poprowadzić swoich słuchaczy przez meandry omawianych zagadnień. Na przykład jeden z zeszłorocznych wykładów „The Naked Mind – nagi umysł” dotyczył zagadnień ekonomii behawioralnej i zawierał w sobie elementy warsztatowe – uczestnicy mieli możliwość sami zagrać w grę przygotowaną w oparciu o teorię gier. Inny z kolei wykład – o abstrakcji w muzyce i fizyce przeprowadzony był bardziej tradycyjnie, jednak zakończył się koncertem saksofonowym.

Informacje o kolejnych wykładach znaleźć można na stronie internetowej Akademii, zaś poniżej informację o październikowych.

Wykład pierwszy odbędzie się 11. października i poprowadzi go pan Michał Rusinek – jego tytuł zaś brzmi „Nothing usual. About Wisława Szymborska” i odbędzie się po angielsku. Prowadzący wykład był przez wiele lat sekretarzem noblistki a obecnie prowadzi fundację jej imienia. Wystąpieniu, które rozpocznie się o godzinie 18.30 towarzyszyć będzie wernisaż kolaży poetki i zainspirowanych nimi prac uczniów – prace będzie można podziwiać od godziny 18.00. Część eksponatów będzie można także nabyć, zarówno przed wykładem jak i po nim – jego planowane zakończenie przypada zaś na 19.30.

Drugi z wykładów dotyka innej dziedziny sztuki, która choć silnie zrośnięta ze swoją siostrą – poezją – zachowuje jednak pełne godności milczenie. Mowa tutaj o malarstwie – a konkretnie – o surrealizmie. 25. października na ulicy Ledóchowskiej 2 będzie można bowiem wysłuchać wykładu „The marvellous Aesthetics of Surrealism”, który wygłosi Doktor Karolina Watras, która historię sztuki studiowała na uniwersytecie Cambridge i tam też uzyskała tytuł jej doktora. Obecnie zaraża pasją do niej swoich uczniów, wykładając w Akademei High School, która otwiera tego dnia swoje podwoje dla wszystkich, którzy dokonają wcześniejszego zgłoszenia na wykłady za pomocą formularza na stronie internetowej. Uczestnictwo w obu wykładach jest całkowicie darmowe.

 

Maria Kozak

 

 

Dookoła Maria Kozak

Maria Kozak

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *