“Mój pierwszy raz” – ludzkie spojrzenie w teatralnym wydaniu

“Mój pierwszy raz” – ludzkie spojrzenie w teatralnym wydaniu

Są na świecie takie tematy, z którymi każdy człowiek jest lub kiedyś będzie związany ale nadal głośno się o nich nie rozmawia. Najczęściej są to nasze zarobki, religia i oczywiście życie seksualne. Sztuka “Mój pierwszy raz” powstała właśnie po to, dla złamać tabu, aby ludzie otworzyli się na rozmowę na ten niezwykły temat. Każdy człowiek na świecie jest inny i ma zupełnie odmienne poglądy, więc dlaczego odrzucać możliwość rozmowy o czymś, co nas wszystkich łączy?

Poza samym poruszaniem kontrowersyjnej kwestii spektakl jest niezwykły, ponieważ opiera się na prawdziwych historiach zwykłych ludzi. Różne osoby opisały swoje przeżycia podczas ich inicjacji seksualnej na specjalnie stworzonej do tego stronie internetowej, a następnie Ken Davenport stworzył z nich fascynującą w wielu aspektach sztukę.

Przedstawienie w reżyserii i adaptacji Krystyny Jandy zachęca widzów do pozbycia się oporów przed rozmową już w trakcie trwania spektaklu. Aktorzy starają się oswoić odbiorców z tematem ludzkiej seksualności między innymi  zadając im pytania na temat ich “pierwszego razu”.

Drugą kwestią którą porusza sztuka jest idealizowanie przez świat pierwszego stosunku.  Wiele książek, filmów a nawet piosenek opowiada o niesamowitych przeżyciach i idealnych momentach z partnerem, przez co młodzi ludzie mają wygórowane oczekiwania wobec tego aktu. Często jednak rzeczywistość przynosi wielkie rozczarowanie, bo nie wszystko idzie po naszej myśli. Twórcy pokazują, że warto śmiać się ze swojego nieudanego pierwszego razu i skupić się na tym co istotne, czyli na następnych razach. Jednocześnie chwalą miłość, radość z życia i przyjemność, jaką można czerpać z seksu.

Spektakl  jest radosny i bezpruderyjny. Opowiada o ważnych kwestiach poruszonych z różnych punktów widzenia w żartobliwy i otwarty sposób. Wypowiedzi bohaterów mieszają się ze zmysłowymi tańcami, a idealnie dobrana muzyka i oświetlenie tworzą intymny nastrój.

“Tekst , który uczy kochać i życie i innych. Mam nadzieję, że powstał spektakl dla wszystkich, młodych i starych, doświadczonych i prawiczków, szczęśliwych ze sobą i nieszczęśliwych, spektakl, który w rezultacie przyniesie ulgę i radość.” – powiedziała Krystyna Janda.

Tą intrygującą sztukę można obejrzeć w Teatrze Polonia w wykonaniu: Natalii Berardinelli, Agnieszki Krukówny, Mirosława Haniszewskiego, Kamila Maćkowiaka i Antoniego Pawlickiego.  Ze względu na kontrowersyjne treści i niecenzuralne słowa używane przez aktorów, spektakl przeznaczony jest dla widzów od piętnastego roku życia. Premiera 6. września, bilety dostępne są na stronie internetowej teatru oraz kasach biletowych.

 

Katarzyna Rzyszkiewicz

 

 

Dookoła Katarzyna Rzyszkiewicz

Katarzyna Rzyszkiewicz

Sprawdź również

“Zagłada”

PREMIERA ONLINE pon 21.12 godzina 20.00 Spektakl „Zagłada” jest adaptacją utworu zamościanina Piotra Szewca o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *