Gavel i inne dziwne nazwy.

Gavel i inne dziwne nazwy.

Jest taka specyficzna grupa ludzi, którzy niezależnie od tego, ile mają na głowie, jak bardzo już nie mają czasu i snu, to zawsze jeszcze chcą coś do swojego życia dorzucić. Niektórzy idą wtedy w wolontariat, inni pragnąc przede wszystkim rozwoju osobistego idą na różnej maści kursy i szkolenia. Jeszcze inni chcą po prostu odnaleźć ludzi, którzy to ciągłe dążenie do rozwoju zrozumieją. Nie każdy o tym wie, ale w Warszawie istnieje cała społeczność zrzeszająca takie osoby. Ta organizacja nazywa się Young Talent Management (YTM) i w jej ramach nie tylko można zrealizować wszystkie poniżej wymienione cele, ale także otrzymać pomoc w aplikowaniu na zagraniczne uczelnie – coś, co wielu spośród nas wydaje się celem nieosiągalnym, tam spotka się ze zrozumieniem i wsparciem. Założycielką organizacji, która prowadzi ją, i zna w niej każdą osobę, jest pani Jolanta Kulik.

Jakie właściwie projekty prowadzi Young Talent Management?

Inicjatywą, z którą nowi członkowie najczęściej mają kontakt, często zanim jeszcze w ogóle usłyszeli cokolwiek o YTM jako takim, jest Klub Wystąpień Publicznych – Masterclass Gavel Club – przez bywalców zwany po prostu Gavelem. Jest to miejsce, gdzie ucząc się od siebie nawzajem młodzi ludzie rozwijają swoje umiejętności krasomówcze i retoryczne. Formuła spotkania zawiera w sobie dyskusję wstępną na temat spotkania, pod kierunkiem Toasmastera danego spotkania, gdzie każdy może się wypowiedzieć, a także wcześniej przygotowane przemówienia trzech lub czterech osób na temat dnia, który mogą one ująć dowolnie. Niezwykle interesujące jest słuchanie, jak bardzo odmiennie różne osoby podchodzą do często pozornie jednostronnego zagadnienia – często trzy różne osoby prezentują trzy różne punkty widzenia i trzy różne podejścia. Każdy mówca zapowiadany jest przez swojego ewaluatora, który również przekazuje mu na forum swoją informację zwrotną – dotyczącą zarówno treści, jak i formy przemówienia. Ostatnim elementem merytorycznym spotkania jest tak zwana Sesja Gorących Pytań, gdzie zgłosić się może każdy, jednak nie zawsze znajdują się odważni, gdyż jest to nieco trudniejsze zadanie – bez przygotowania wygłosić dwuminutową mowę będącą odpowiedzią na dane pytanie, dodatkowo mając świadomość formuły konkursowej – uczestnicy spotkania głosują na najlepszego ich zdaniem mówcę, który dostaje symboliczną nagrodę i podziw publiczności. Każde spotkanie kończy się wyznaczeniem ról na następne spotkanie klubu, które ma miejsce w kolejnym miesiącu, a jego data pojawia się na funpage’u „Gavela” z odpowiednim wyprzedzeniem. Tradycją jest, że spotkania odbywają się zawsze w niedzielę o 13.00 w Pałacu Staszica.

Inną propozycją, pozwalająca nabyć umiejętności retoryczne młodym ludziom jest „Junior Ladies and Gentelmen Club”, który uczy dyskusji o aktualnych zagadnieniach społecznych w sposób kulturalny i merytoryczny. Jego prowadzący wierzą, że tylko taka dyskusja może przynieść owocne efekty. Formuła dyskusji sama w sobie nie dopuszcza możliwości przerodzenia się rozmowy we wzajemne przekrzykiwanie się – każdy, kto chce zabrać głos zgłasza to prowadzącemu przez podniesienie ręki, on zaś udziela zgody wg kolejności zgłoszeń. „Junior Ladies and Gentelmen Club” to również miejsce, gdzie można w miłej atmosferze szlifować swój język angielski – gdyż to on jest językiem, w którym przebiega dyskusja.

Zaś dla tych, którzy chcieliby się zaangażować się w wolontariat dotyczący kultury i zobaczyć działanie debat oxfordzkich od środka, YTM daje możliwość pomocy przy organizacji cyklicznych spotkań na Uniwersytecie Warszawskim, w Teatrze Polskim, a także – na zakończenie rocznego cyklu Debat – na Zamku Królewskim, gdzie doświadczeni mówcy, często eksperci w swoich dziedzinach, w tej właśnie formule dyskutują nad zagadnieniami z różnych dziedzin – od rozwoju technologicznego i jego konsekwencji aż po tezę iż „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. Niezwykłego charakteru tym spotkaniom nadaje nie tylko prestiżowa lokalizacja, ale też pewien urok nowości – w Polsce formuła debat oxfordzkich jest wciąż jeszcze mało znana i warto się z nią zapoznać. Tu zaś można to zrobić od środka – pomagając w organizacji wydarzenia i utrzymaniu jego nienagannego przebiegu.


Organizacja ta daje także możliwość rozwoju osobom, które najlepiej czują się za kamerą czy aparatem, nie zaś przed nimi. Takie osoby dołączyć mogą do Media Crew, gdzie pod okiem bardziej doświadczonych kolegów po fachu mogą doskonalić swoje umiejętności fotograficzne i filmowe.


Ostatnią, lecz na pewno nie najmniej ważną z inicjatyw YTM, jest projekt „Great Poles”, w którym młodzi ludzie starają się przybliżyć zagranicznej opinii publicznej postacie wielkich Polaków i Polek, którzy mieli wkład w tworzenie nauki, kultury, lub niepodległości, nie tylko Polski, ale także po wielokroć innych państw. Ci młodzi ludzie założyli stronę internetową w języku angielskim, która ma promować ich ideę i być źródłem rzetelnych informacji o ważnych postaciach wywodzących się z naszego narodu – regularnie pojawiają się tam artykuły i biogramy dotyczące wielkich i znanych lub nieznanych Polakach i Polkach.

Jak można dołączyć do YTM?

Najprościej przyjść na spotkanie Gavela i na miejscu wypytać ludzi, co i jak. Wszyscy tam starają się pomóc tym, którzy zjawiają się w tym miejscu po raz pierwszy, panuje dobra, życzliwa atmosfera. Wszelkie informacje co do szczegółów – takich jak termin czy temat najbliższego spotkania – znaleźć można na funpage Young Talent Management. Mam nadzieję, że do zobaczenia!

Maria Kozak

Dookoła Maria Kozak

Maria Kozak

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *