„TUTAJ WSZYSCY JESTEŚMY PO IMIENIU”, czyli wyjątkowe śpiewanie przy akompaniamencie gitary.

„TUTAJ WSZYSCY JESTEŚMY PO IMIENIU”, czyli wyjątkowe śpiewanie przy akompaniamencie gitary.

“W Polsce tradycja wspólnego śpiewania została pominięta. Pomimo że ludzie lubią śpiewać razem, zostało to uznane za mało ważne. Chciałem to zmienić.”- mówi Mirosław Kozak, pomysłodawca i pomysłodawca ŚPIEWNIKA DOMOWEGO, czyli wspólnego śpiewania przy akompaniamencie gitary, które w Klubie Osiedlowym SURMA na Ochocie działa już od dwóch lat. -“Tutaj jesteśmy wszyscy po imieniu. Ludzie przychodzą śpiewać, przynoszą własne instrumenty, śpiewniki i dołączają do nas – niektórzy na dłużej, inni tylko na chwilę. Wszyscy są bardzo mile widziani.”

Atmosfera na ŚPIEWNIKU jest bardzo ciepła i sprzyja tworzeniu sąsiedzkich relacji. Każdy znajduje tutaj coś dla siebie: jedni przyjemnie spędzony czas, możliwość wyszlifowania głosu, poznania lub przypomnienia sobie dawnych, zapomnianych piosenek, czy posłuchania dźwięków gitary, harmonii, bębna czy innych instrumentów, na których grają uczestnicy warsztatu; drudzy przychodzą, by porozmawiać, napić się herbaty lub po prostu przysłuchiwać się śpiewom. Pomimo że dzisiaj wspólne śpiewanie przy gitarze jest popularne i cenione wśród mieszkańców Ochoty i okolicznych dzielnic Warszawy, nie zawsze tak było.

“Pamiętam, że na początku zajęcia odbywały się w piątkowe popołudnia.  Mimo   sporego zainteresowania zajęciami – ludzie pytali i mówili o zajęciach, podsuwali propozycje, opowiadali, że podoba im się pomysł i będą chętnie uczestniczyć – na pierwsze spotkanie przyszła tylko jedna osoba. Zacząłem wraz z pracownikami SURMY zastanawiać się, co zrobić, by frekwencja była większa. Zmieniliśmy termin zajęć na wtorkowe i czwartkowe popołudnia, ponieważ wydawało się, że ludzie wyjeżdżają na weekendy z miasta. Przyszło jednak niewiele więcej osób.” – wspomina pan Mirek. – “Trzeba było przekonać ludzi i chyba nam się udało. Dzisiaj grupa jest już całkiem spora. Jest kilka osób grających na gitarach i wiele, które przychodzą porozmawiać i pośpiewać”

Piosenki proponowane przez ŚPIEWNIK to w większości hity poprzedniego stulecia. Nie usłyszymy tutaj disco polo, czy nawet wszechobecnego w codziennym życiu popu, co pozwala na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości i zatopienie we wspomnieniach; tworzy to także jedyną w swoim rodzaju i wyjątkową atmosferę, która zostaje na długo po zakończeniu dwugodzinnych zajęć. Program spotkań nie jest odgórnie narzucony, to uczestnicy wybierają piosenki, śpiewają solo, w duetach lub wszyscy razem, w zależności od tego na co mają ochotę. Akompaniuje nie tylko gitara, lecz także wiele innych instrumentów przyniesionych przez mieszkańców – grzechotki, harmonijki, bębny. Dzięki takiemu systemowi każdy czuje się ważny i wnosi coś do tej niewielkiej społeczności.

Warto znaleźć czas i wpaść do Klubu Osiedlowego SURMA, który znajduje się na ul. Białobrzeskiej 17 w Warszawie po to, by wziąć udział w spotkaniach ŚPIEWNIKA DOMOWEGO chociażby dlatego, żeby na własnej skórze przekonać się o magii tych niezwykłych spotkań.

Gabriela Chałupa

 

Dookoła Gabriela Chałupa

Gabriela Chałupa

Sprawdź również

made in JAZZ: O.N.E. QUINTET

KONCERT sob 24.10 godzina 19.00 sala: Broadwaybilety: 20 zł, do nabycia online lub w DK Kadr Zespół O.N.E. Quintet wykonuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *