Trwa moda na muzykę przedwojennej Warszawy. Podążamy za nią!
“Dwudziestolecie międzywojenne” to program przygotowany przez kwartet smyczkowy Fair Play na zamówienie warszawskiej Galerii Sztuki „Zachęta”. Składają się na niego słynne polskie piosenki z lat 20. i 30. XX wieku, m.in. „To ostatnia niedziela”, „Chryzantemy złociste” i „Sexapil”.
Autorem większości wirtuozerskich i efektownych opracowań jest wiolonczelista zespołu Jan Stokłosa, który doskonale zna i rozumie rozrywkową konwencję. Muzycy Fair Play współpracowali z Haliną Mlynkovą, Januszem Radkiem, Mariką, Gabą Kulką, Kari Amirian, Grażyną Łobaszewską, Ewą Błaszczyk, Robertem Janowskim, Izą Kowalewską, , światowej sławy duetem DJ-skim ‘Catz ’n Dogz’, Jarkiem Wistem i Anną Hawkins (Nowa Zelandia). Zespół nagrywa także muzykę do filmów i reklam. Na stałe współpracuje z TVP (“Jaka to melodia”, “Przebojowa noc”, “Złota sobota”), a także z Julią Marcell, Jerzem Igorem oraz warszawskimi Studio Buffo i Rampa.
Warszawskie Combo Taneczne. W tej nazwie zawarte są wszystkie najistotniejsze informacje: zespół gra muzykę do tańca, muzykę warszawską (głównie w Warszawie), a staromodne słowo opisujące charakter grupy podpowiada też instrumentarium. Warszawskie Combo Taneczne posługuje się instrumentami otrzaskanymi z graniem na warszawskich podwórkach: bandżolą, gitarą akustyczną, saksofonem, piłą, melodyką. Combo, zanim jeszcze nagrało debiutancki album, zwiedziło podwórka studnie zarówno stołecznego Śródmieścia, jak i charakternej Pragi: Targową, Ząbkowską. Grało tam szlagiery sprzed ponad pół wieku: “Bal na Gnojnej”, “Grunt to rodzinka” czy “Warszawo ma”. W zespole głównym muzycznym partnerem lidera Jana Emila Młynarskiego jest Piotr Zabrodzki, multiinstrumentalista, producent i wokalista (także w jednej z piosenek WCT) znany ze współpracy m.in. z Cinq G, Mitch & Mitch, Baabą, LXMP, The Kurws oraz Paulą & Karolem. Młynarski spotkał się z Zabrodzkim także w grupie Pole, niedawno dołączył do Baaby, a gra również w improwizującym zespole Nervy oraz w duecie J=J z Joanną Dudą. W składzie Warszawskiego Combo Tanecznego są jeszcze: gitarzysta Mateusz Waśkiewicz, saksofonista i klarnecista Tomasz Duda, grająca na pile Anna Bojara oraz kontrabasista Wojtek Traczyk i Lesław Matecki, mandolinista i gitarzysta.
wstęp wolny, rezerwacja miejsc online
sobota 27.10 godzina 19.00
DOM KULTURY KADR
ul. Przemysława Gintrowskiego 32
Źródło: https://www.dkkadr.waw.pl/retromania-stu-lat-niepodleglej-vol-1/