Koncert Braci PALCHUKAN – Grupa PUTUMAYO z Kolumbii

Mamy wielką przyjemność zaprosić Was na pierwszy w Polsce koncert wyjątkowych Braci Palchukan, członków oraz współzałożycieli znanej i cenionej kolumbijskiej Grupy Putumayo.

putumayo 19webW zespole z Sandrą Irene Tautas, bracia Palchukan przeniosą nas dźwiękami fletów, bębnów, gitar i charango do amazońskiej puszczy, przywołując odgłosy wody, rzeki, wodospadów, wiatru, burzy oraz pieśni różnych ptaków i zwierząt. Usłyszmy zarówno znane utwory Grupy Putumayo, jak i spontaniczną podróż dźwiękową, która wydarza się zawsze gdy artyści zanurzają się w niezgłębione źródło muzyki.

Trzy dekady rodziny Palchukan poświęciły swoje życie na poznawanie rdzennych uzdrowicieli i mieszkańców głębokiej Amazonii. To co zbudowało ich świadomość wyraża się w ceremonialnych pieśniach, alegoriach i uzdrawiających słowach, którymi dzielą się ze światem w trakcie tego rodzaju spotkań. Jednym ze źródeł muzyki są karnawałowe, rytualne uroczystości rdzennych plemion Doliny Sibundo i regionu Putumayo w południowej Kolumbii, a także rodowe dziedzictwo, które grupa Putumayo otrzymała od swoich przodków.

Bracia Palchukan pracują obecnie nad ratowaniem, kolekcjonowaniem i przekształcaniem w muzykę wiedzy odziedziczonej po dziadkach. Odwzorowują ich instrumenty, dźwięki i interpretacje pieśni, tworząc tym samym repertuar swoich koncertów. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania tradycji, jak również ich tożsamości kulturowej. Pragną tym samym podzielić się tą wiedzą z tymi, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ich kulturze oraz o magicznej mocy uzdrawiających dźwięków.

Według mieszkańców Amazonii ich muzyka jest formą głębokiego połączenia z duchem. Jest lekarstwem, które przywraca radość, entuzjazm, wspólnotę. Jest także dialogiem świata materialnego i niematerialnego – w którym pieśni, dźwięki, rytuały i tańce współtworzą wizję wszechświata w harmonii z naturą. Misją Putumayo jest dostrojenie nas poprzez muzykę, rytmy, pieśni, magiczne dźwięki amazońskiej dżungli, instrumenty ich kolumbijskich przodków, do naszej wewnętrznej równowagi. Jest to most, który łączy nas z ich odległą kulturą, a zarazem przybliża do samych siebie, abyśmy mogli żyć w harmonii i połączeniu z innymi oraz otaczającym nas światem.

Zapraszamy serdecznie wszystkich członków rodziny: dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze. Podobnie jak w rdzennych, kolumbijskich społecznościach spotkajmy się międzypokoleniowo, aby wspólnie w rodzinnej atmosferze płynąć na falach uzdrawiającej muzyki <3

Szczegóły Organizacyjne:

Miejsce: Służewski Dom Kultury
Adres: ul. Bacha 15 w Warszawie
Data: 12 lipca 2018 r.
Godz.: 19:00
Wstęp: 30 PLN

Bilety do nabycia: www.kupbilecik.pl oraz na miejscu, w dniu koncertu.

Na zakończenie koncertu odbędzie się wystawa rzemieślnicza z oryginalnymi, kolumbijskimi akcesoriami i instrumentami muzycznymi (flety, fletnie, bębny, grzechotki itp.), której celem jest pokazanie tradycyjnego i kulturowego bogactwa wypracowanego przez ręce rdzennych społeczności.

Jest to okazja do tego, aby każdy z Was mógł nabyć i zagrać na swoim własnym, unikalnym instrumencie, odczuwając go po swojemu 🙂

CZŁONKOWIE ZESPOŁU

William Palchucan
Pochodzi z amazońskiego Piedemonte w Dolinie Sibundoy, gdzie studiował miejscowe instrumenty ludów Amazonii, zbierając muzykę i historie od wiatru, czerpiąc ze starożytnej spuścizny Indian, szamanów i curanderos. Zdobywał najwyższe nagrody na imprezach krajowych i międzynarodowych. Wierzy, że miłość do muzyki rezonuje w sercu człowieka, jest połączona z wysiłkiem i poświęceniem, dzięki którym artystyczne nasiono kiełkuje i rośnie, aż spełni swoje marzenie. Jest twórcą instrumentów dętych, rodową spuścizną rdzennych społeczności Camentsá, Inga, Quillacinga i Pastos. Wszystkie instrumenty dęte używane przez braci Palchukan i zespół Putumayo są ich rękodziełem.

Jairo Palchucan
Urodził się w Dolinie Sibundoy. Dźwięk harmonijki, rytualne intonowanie szamana, święty wiatr sary wayra przychodzą mu na spotkanie, gdy na początku każdego koncertu pojawia się w chmurze dymu palonego drewna palo santo, pięknie ubrany w kostiumy typowe dla Camentsá. Otoczenie, wiatr, woda, dźwięk liści na drzewach, deszcz, cały krajobraz przechodzi przez jego ręce. Starszy brat Williama, profesor Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Jorge Tadeo Lozano, ma wrodzoną zdolność tworzenia pięknych i unikatowych dzieł rzemieślniczych.

Sandra Irene Tautas
Urodziła się w San Juan de Pasto (Nariño). Poprzez muzykę przekazuje swoje przesłania o uwewnętrznianiu bytu i zachowaniu elementów ziemi. Z zawodu Business Administrator ukończyła Uniwersytet Minuto de Dios. Jest producentem muzycznym, zarządza obrazem, nagraniami audiowizualnymi, marketingiem cyfrowym. Twórca marki Palchukan i Grupo Putumayo.

Organizatorzy: „Na Skrzydłach Wolności”, „Your Future Is Now”, „Służewski Dom Kultury”

Sala widowiskowa SDK / bilety 30 zł (www.kupbilecik.pl oraz na miejscu, w dniu koncertu)

Źródło: https://www.sdk.waw.pl/wydarzenia/koncert/2494-koncert-braci-palchukan-grupa-putumayo-z-kolumbii

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *