Dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.
Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, a za kostiumy Katarzyna Lewińska. W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora – w tej roli Olgierd Łukaszewicz, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.
Pierwsze dekady porozbiorowe na ziemiach polskich i problem niepodległościowy
Więcej: www.wfdif.pl/pl/historia-w-ozywionych-obrazach
06.12, 13.12 godzina 18.00
DK Kadr, ul. Gintrowska 32, wstęp wolny, rezerwacja miejsc online
Źródło: https://www.dkkadr.waw.pl/historia-w-ozywionych-obrazach-polska-niepodlegla/