Suahili i hausa-warsztaty kulturowo-językowe: Dni Afryki 2019

Zapraszamy na spotkanie w ramach Dni Afryki 2019 – pełny program: https://www.facebook.com/events/2275076962710237/

Środa 22 maja – warsztaty kulturowo-językowe:

*** godz. 18.00 – 19.00 – język suahili 
Językiem suahili posługują się głównie mieszkańcy Tanzanii i Kenii, Ugandy, Burundi, Rwandy, Mozambiku oraz Demokratycznej Republiki Konga. Sama nazwa „suahili” pochodzi od arabskiego słowa saheel, czyli wybrzeże. Kultura Suahili, obejmująca teren od południowej granicy Somalii do Mozambiku, jest prawdziwym klejnotem do dziś fascynującym swoją tajemniczością, średniowiecznością i różnorodnością odzwierciedlającą obecność wpływów z różnych stron świata. Uczestnictwo w warsztatach będzie doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z podstawowymi zwrotami w języku suahili ale również ciekawostkami z kultury i historii Suahilijczykow. Przyjrzymy się bogactwu kulturowemu Suahilijczykow w tym ich strojom, muzyce, potrawom oraz etymologii tradycyjnych przysłów i powiedzeń.

Prowadzenie – Aleksandra Listkiewicz

*** godz. 19.00 – 20.00 – język hausa
Język hausa jest używany w Nigerii, Nigrze, Czadzie oraz innych państwach Afryki Zachodniej. Hausańczycy słyną z kultury handlowej, rzemiosła, np. tkactwa i wzornictwa oraz literatury i kultury popularnej. Uczestnicy poznają także podstawowe zwroty w tym tonalnym języku np. powitania, przedstawianie się, przysłowia oraz nazwy tradycyjnych potraw i strojów. Warsztat będzie także okazją do posłuchania hausańskiej muzyki filmowej Kanywood oraz przyjrzenia się bogactwu kulturowemu Hausańczyków!

Prowadzenie: Patrycja Kozieł (Fundacja Twiga, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

STAROMIEJSKI DOM KULTURY,
RYNEK STAREGO MIASTA 2

Źródło:
http://www.sdk.pl/1647-suahili-i-hausa-warsztaty-kulturowo-jezykowe-dni-afryki-2019?date=2019-05-22-18-00

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

made in JAZZ: O.N.E. QUINTET

KONCERT sob 24.10 godzina 19.00 sala: Broadwaybilety: 20 zł, do nabycia online lub w DK Kadr Zespół O.N.E. Quintet wykonuje …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *