Artystyczna podróż do Nowego Jorku

Blisko 3000 młodych twórców wzięło już udział w konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Tak nazywa się konkurs dla studentów IV i V roku wydziałów i kierunków artystycznych wszystkich polskich uczelni, w którym jedną z nagród jest miesięczna rezydencja w światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowym Jorku. W 2018 r. nagrodę tę zdobył Mateusz Sarzyński, student Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Jego wrażenia i doświadczenia zebrane zostały w reportażu filmowym.

Nowy Jork to miasto, gdzie ludzie żyją szybko, gdzie wszystko jest „bardziej” i wszystkiego jest więcej– mówi Mateusz Sarzyński. Słowo „więcej” dotyczy także twórców i galerii. Pobyt w Nowym Jorku laureat konkursu wykorzystał m.in. na bezpośredni kontakt z kuratorami i innymi twórcami, na rozwijanie własnych projektów, a także na skorzystanie z niezwykle szerokiej artystycznej oferty nowojorskich galerii i muzeów. – Internet nie zastąpi obcowania z oryginałem dzieła i kontaktu twarzą w twarz z jego twórcą. Taka podróż daje dystans do Krakowa i Warszawy, pozwala przewietrzyć mózg – ocenia. ­­­­

Reportaż filmowy o wrażeniach i refleksjach artysty z jego pobytu w Nowym Jorku  przedstawia go w otoczeniu, które pozwala mu na rozwój i stymuluje do poznawania innych artystów i ich sztuki.

ERGO Hestia od wielu lat wspiera młodych artystów w poszukiwaniach ich własnej drogi artystycznej– przypomina Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Właśnie temu służy konkurs Artystyczna Podróż Hestii. To przecież nie tylko ważne i prestiżowe nagrody dla laureatów, ale też prezentacje i dyskusje z jury, wystawa finałowa, a także promocja uczestników konkursu w środowisku artystycznym i biznesowym, a więc wśród potencjalnych odbiorców i kolekcjonerów – podkreśla Magdalena Kąkolewska.

Konkurs APH organizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii a mecenasem całego przedsięwzięcia jest ERGO Hestia. Nagroda Główna

to miesięczny pobyt wraz z  profesjonalnym programem rezydencyjnym w Nowym Jorku, z opłaconym przez organizatora zakwaterowaniem, biletami lotniczymi i tzw. kieszonkowym (4 tysiące dolarów). Zdobywca konkursowej Nagrody Drugiej miesięczną rezydencję artystyczną spędzi w tym roku w Wilnie. Od 2014 roku na jednego z finalistów konkursu APH czeka także Nagroda Specjalna Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego, którą jest zaproszenie do projektu artystycznego w ramach raportu rocznego Grupy ERGO Hestia, na warunkach komercyjnych.

W dotychczasowych 17 edycjach konkursu o nagrody ubiegało się blisko 3000 studentów wydziałów i kierunków artystycznych wszystkich polskich uczelni, którzy zgłaszali prace z dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance.

Obecnie trwa 18. edycja konkursu, studenci mogą nadsyłać swoje prace do 10 lutego br. Zgłoszone prace zostaną poddane ocenie jury, w którego skład – obok przedstawicieli ERGO Hestii i Fundacji – wchodzą artyści, krytycy i kuratorzy z Polski i USA. Nazwiska laureatów, którzy w tym roku wybiorą się w Artystyczną Podróż Hestii, poznamy 17 maja podczas gali w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tam również – od 6 do 19 maja – trwać będzie wystawa finałowa, na której zobaczymy prace 25 finalistek i finalistów konkursu.

infowire

 

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

„LOVE LAS. BAJKA EKOLOGICZNA”

Gdy pewnego dnia w leśnym domku ostatniej dobrej Wiedźmy Zuzanny zjawiają się dwie podstępne koleżanki, Zenobia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *