POLSKA NA KOZETCE

  1. warsztat obywatelskiej refleksyjności Polska na Kozetce odbędzie się 9 grudnia 2018 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

 

W programie znajdą się m.in. dyskusja w Dużej Grupie Analitycznejoraz Sesja Myślenia-śnienia o społeczności. Przewidziane są również krótkie wystąpienia zaproszonych gości w tym Ireneusza Krzemińskiego (socjologa), ks. Jacka Prusaka SJ (psychoterapeuty) oraz Krzysztofa Czajki-Kalinowskiego (psychologa).

Spotkanie rozpocznie Sesja Myślenia-śnienia o społeczeństwie. Jest to grupowe doświadczenie, w którym uczestnicy dzielą się z innymi swymi snami, te zaś traktowane są jako materiał do poszukiwania informacji na temat ukrytych, nieświadomych aspektów środowiska, na przykład społeczeństwa. Dzięki swobodnym skojarzeniom oraz analitycznej pracy osób prowadzących i uczestniczących odsłaniane są wzorce nieuświadamianych emocji i myśli — obecnych w każdej społecznej relacji. Jak mówił twórca tej metody — brytyjski konsultant organizacji Gordon Lawrence — możemy wtedy „usłyszeć echo myślenia, które istnieje w przestrzeni pomiędzy umysłami jednostek żyjących w jednym środowisku”. Sesje poprowadzą Halina Brunning, brytyjska psychoterapeutka i konsultantka organizacji i Joanna Skowrońska, analityczka grupowa. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja poprzedzona wystąpieniami zaproszonych gości.

Zwieńczeniem warszawskiego warsztatu Polska na Kozetce tradycyjnie będzie Duża grupa analityczna, którą poprowadzą Anna Zajenkowska — analityczka grupowa oraz psycholożka społeczna i Tomek Wyrzykowski — analityk grupowy. Duża grupa analityczna to jedna z metod analizy grupowej. Dzięki temu, że swoją strukturą najbardziej przypomina społeczeństwo, można ją traktować jako przestrzeń do poznawania relacji pomiędzy jednostką a społeczeństwem, grupowych procesów obecnych w społeczności, a także odkrywania wspólnych nieświadomych treści, które mają wpływ na życie jednostek, grup i społeczności.

Polska na Kozetce jest inicjatywą analityków grupowych mającą na celu budowanie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy — podstawy życia społecznego. Korzeniami sięga 2014 r., kiedy odbyła się międzynarodowa konferencja pod taką samą nazwą. Podczas niej analitycy wraz z przedstawicielami świata nauki i mediów wspólnie zastanawiali się nad tym, co dzieje się w polskim społeczeństwie i swoimi relacjami ze społecznością. Konferencja stała się inspiracją do organizacji warszawskich Warsztatów obywatelskiej refleksyjności, w których mogą uczestniczyć przedstawiciele różnych środowisk, aby skorzystać z możliwości zastanawiania się nad procesami społecznymi i swoim w nich miejscem.

Warsztat jest wydarzeniem społecznym i bezpłatnym. Na wydarzenie obowiązują zapisy, wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: rezerwacja@jhi.pl.

Zapisując się na Warsztat obywatelskiej refleksyjności Polska na Kozetce, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu rejestracji uczestników spotkania. Zgoda nie jest obowiązkowa, ale jej brak uniemożliwi zapewnienie Państwu udziału w wydarzeniu, dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc. Macie Państwo prawo do wycofania lub ograniczenia udzielonej zgody w taki sam sposób, w jaki jej Państwo udzieliliście. Administratorem danych osobowych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma. Dalsze informacje o przetwarzaniu danych w polityce prywatności pod adresem www.jhi.pl/polityka-prywatności.

Żydowski Instytut Historyczny

 

Dookoła Martyna

Avatar

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *