Teatralny listopad? Na co warto się wybrać?

Osy, letnie osy kąsają nawet w listopadzie

Reżyseria: Iwan Wyrypajew, Teatr Polonia, premiera 29 listopada

Wystawiana już w Warszawie sztuka Iwana Wyrypajewa tym razem w obsadzie z Magdaleną Boczarską, Marcinem Dorocińskim i Dariuszem Chojnackim. Trochę słodka, trochę gorzka opowieść o relacjach międzyludzkich. Rozmowa między bohaterami zaczyna nabierać mocniejszych kolorów, dawne wspomnienia dają o sobie znać, a poglądy na tematy najważniejsze ze sobą kłócić.  Jednocześnie każdy widz powinien widzieć i odbierać ją inaczej.

Jak ocalić świat na małej scenie

Reżyseria: Paweł Łysak, Teatr Powszechny, premiera 9 listopada

Opowieść aktualna, podejmująca temat przyszłości nas, naszej planety, głodu i ekologii. Opowiadana przez pryzmat losów trzech ojców z Polski, Ukrainy i Senegalu i ich pomysłów jak możemy ocalić świat. Sztuka zadaje nam pytania: co zostawili nam nasi przodkowie, jak my kształtujemy naszą rzeczywistość, jaki świat zostawimy następnym pokoleniom?

Miłość od ostatniego wejrzenia

Reżyseria: Iwona Kempa, Teatr Dramatyczny scena im. H. Mikołajskiej, premiera 9 listopada

Sztuka chorwackiej autorki, Vedrany Rudan, opowiada o emocjach, które towarzyszą nam w życiu miłosnym, bądź jego braku. Historia kobiety, której wmówiono, że sensem życia to oczekiwanie na księcia na białym koniu, bo bez niego szczęście nie ma racji bytu. Jednakże życie wszystko weryfikuje, a miłość i nienawiść łatwo się w nim spotykają.

Nim odleci

Reżyseria: Maciej Englert, Teatr Współczesny, premiera 17 listopada

Napisana przez francuskiego dramaturga Floriana Zellera, opowiada historię rodzinną. Bohaterami są małżeństwo z długoletnim stażem, ich córki oraz ludzie z nimi związani, nie raz tajemniczy. Sztuka jest ciekawa o tyle, że nie zawsze wiemy czy coś jest prawdą czy wyobrażeniem któregoś z bohaterów. Namnażają się wersje wydarzeń, zmieniają się punkty widzenia, a świat realistyczny miesza się z metafizycznym.

Fantazje polskie

Reżyseria: Andrzej Strzelecki, Teatr Ateneum, premiera 17 listopada

Najnowsza sztuka Macieja Wojtyszki, wpisująca się w obchody 100lecia niepodległości Polski. Historia opowiada losy sławnego muzyka i kompozytora Ignacego Paderewskiego, którego gra Krzysztof Tyniec. Jednak najważniejszą rolę przedstawienia stanowią kobiety i ich pozycja w życiu pianisty.

 

Marta Berent

Dookoła Marta Berent

Marta Berent

Sprawdź również

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Międzynarodowy Festiwal Kolędi Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika  Zapraszamy do udziału w 27 edycji największego festiwalu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *