Ostatnie dwie dekady to gigantyczny skok w zakresie technologii wyświetlania obrazu, ale także w sposobie projektowania urządzeń i ich roli w pomieszczeniu. Nadeszła era telewizorów, które przyciągają spojrzenia – zarówno podczas oglądania, jak i wtedy, kiedy są wyłączone. Chciałoby się rzec – nareszcie!
Minęło już 20 lat odkąd Samsung wyprodukował pierwszy telewizor cyfrowy z całkowicie płaskim ekranem. Od tego czasu firma wykonała ogromną pracę, której efektem są nowe rozwiązania technologiczne, takie jak np. kropki kwantowe, ale także zdefiniowana na nowo rola telewizora w domu. Zobaczmy, jak zmieniał się design tych cieszących się niesłabnącą popularnością urządzeń.
Mówiąc telewizor, myślisz o…
Zakup nowego telewizora to zawsze dobry moment, aby zastanowić się nad tym, czego tak właściwie szukamy. Prawda jest taka, że teraz telewizor powinien zachwycać nie tylko doskonałą jakością obrazu i funkcjonalnością Smart TV, ale także pasować do wnętrza, jego stylistyki i wielkości. Mówiąc o wielkości warto także podkreślić, że coraz chętniej wybieramy ekrany o większej przekątnej. Ten trend wyraźnie rysuje się także na rodzimym rynku. W 2017 roku w Polsce w segmencie 55-59 cali telewizory Samsung stanowiły ilościowo 40,5% sprzedanych urządzeń, a w przekątnych 60-69 cali – 44,3%[1]. Dzięki temu, że ekrany pozbawione są szerokich i grubych ramek, bez problemu w domową przestrzeń możemy wkomponować telewizor o większej przekątnej.
Idąc dalej, z punktu widzenia designu i wyglądu telewizora można wskazać jeszcze kilka elementów, które podnoszą walory estetyczne samego urządzenia oraz przestrzeni wokół niego. Jako widzowie mamy cały wachlarz opcji montażu do wyboru – jeśli chcemy powiesić go na ścianie – teraz będzie zamocowany płasko, przy samej powierzchni, niczym obraz. Możemy także postawić go na środku salonu na zaprojektowanych w różnej stylistyce podstawach. Niezależnie od tego, jaki sposób ekspozycji wybierzemy, nie musimy martwić się o plątaninę zakurzonych kabli wokół urządzenia.
Gdy mniej znaczy więcej
Dla Samsunga współczesna rewolucja w podejściu do designu telewizorów zaczęła się w zeszłym roku. Wizytówką nowej serii telewizorów QLED TV, które miały premierę w 2017 roku jest – obok świetnej jakości obrazu i rzeczywistych kolorów – minimalistyczna konstrukcja oraz design 360 stopni. Telewizor z każdej strony prezentuje się znakomicie, bez ramek wokół ekranu, więc nic nie odciąga naszej uwagi podczas oglądania. Modele z serii QLED otrzymały zróżnicowane, wymienne opcje montażowe. I tak na przykład do wnętrza urządzonego w stylu artystycznym świetnie pasuje stojak Studio, który kształtem przypomina sztalugę. Z kolei stojak Tower znakomicie wpasuje się do salonu o bardziej minimalistycznym charakterze.
Krok dalej: tryb Ambient
Telewizory QLED TV na 2018 rok stanowią kolejny krok na drodze tej technologicznej i konstrukcyjnej ewolucji. Zgodnie z nowym konceptem ekran nie tylko będzie pięknie prezentować się we wnętrzu, ale dosłownie „wtopi” się w przestrzeń. Taką opcję zapewni Ambient. Dzięki niemu na ekranie wyłączonego telewizora zobaczymy np. wzór tapety, która znajduje się na ścianie, na której wisi urządzenie czy też jej kolor[2]. Pozwoli on także przeobrazić telewizor w osobiste centrum informacji – podejrzymy prognozę pogody czy najświeższe newsy.
Widzowie, którzy wybiorą tegoroczne modele QLED TV, z pewnością docenią zalety kabla One Invisible Connection. Samsung jako pierwszy producent w branży zaproponował jeden przewód, który przesyła dane AV i prąd. Wychodząc z założenia, że piękno tkwi w prostocie, to rozwiązanie całkowicie eliminuje nieestetyczną plątaninę przewodów wokół telewizora.
Sztuka przez duże „S”
Obok serii QLED TV Samsung pokazał The Frame, który w tym roku zadebiutował w nowej odsłonie oraz w mniejszych rozmiarach ekranu – 43” i 49”. Urządzenie zatarło granicę między sztuką a technologią za pomocą trybu Sztuka (Art Mode). Nasze wnętrza zdobić mogą klasyczne dzieła malarstwa, a także sztuka współczesna. W procesie projektowania uczestniczył znany i ceniony na świecie projektant Yves Behar. Jak sam przyznaje: – Ważne jest, aby telewizory były projektowane z perspektywy doświadczenia związanego z ich użytkowaniem, a nie tylko przez pryzmat technologii. Takie podejście towarzyszyło pracy nad The Frame 2017.
The Frame 2018 jest jeszcze lepiej dopasowany do naszych potrzeb. Został wyposażony w opcję łatwego wyszukiwania. Dzieła zostały pogrupowane w przejrzyste kategorie, takie jak kolor czy tematyka, dzięki czemu każdy miłośnik piękna z łatwością będzie mógł dostosować wyświetlane obrazy do nastroju czy okazji. Do ekranu można dobrać także ramkę, która będzie idealnie korespondować ze stylem wnętrza lub wybranym dziełem sztuki. Oprócz czarnej ramy, dostępnej w zestawie, można dokupić oddzielnie wariant biały, beżowy lub orzechowy.
[1] W oparciu o dane firmy badawczej GfK Polonia.
[2] Działanie funkcji tworzenia obrazu ściany w Trybie Ambient może się różnić w zależności od otoczenia, w jakim zainstalowany jest telewizor, w tym między innymi od: designu ściany, wzorów na ścianie i koloru ściany.
Samsung Electronics Polska