Zwyczaj jest bezpieczeństwem, sekwencją powtórzeń dającą spokój. Jakie wartości mogłyby skłonić człowieka by to porzucił?
Bohater spektaklu Drzewa Braty stoi na czele wspólnoty. Określone tradycje i monotonny rytm dnia kołysze tę małą społeczność w bezpiecznym konformizmie. Wszystko ulega zmianie, gdy pojawia się osoba z zewnątrz.
Konfrontacja z nieznanym wzbudza poruszenie i rodzi pytania o konieczność przyjętych reguł. Okazuje się, że poza tym, co wygodne i bezpieczne istnieją wspaniałe, niepoznane dotychczas pokusy. Czy satysfakcję da się osiągnąć tylko za pomocą rygorystycznego przestrzegania zasad? Ciekawość, ucieczka od żmudnej codzienności i koszt, z jakim wiąże się nonkonformizm to przedmiot spektaklu.
W sferze wizualnej i muzycznej Drzewa Braty czerpie z dziedzictwa słowiańskiego folkloru. Akcja toczy się na wsi w czasie pierwszej połowy XX wieku. Bohaterowie pielęgnują zwyczaje powiązane z ziemią. Rozwój, technologia, zmiana przybierają tu postać kobiecą. Przedstawiana relacja pomiędzy kobieta, a mężczyzną może być odczytana, jako alegoria postępu, który od zawsze kusi tradycje.
Spektakl inspirowany powieścią Edwarda Redlińskiego „Konopielka”
Choreografia i reżyseria – Klara Wojciechowska
Konsultacja reżyserska i ekspresja sceniczna – Klaudia Pyszyńska
Występują: Julia Czyżewska, Jacek Leszczyński, Agnieszka Słowikowska, Bartosz Szczepanek.
1 luty godzina 18.00
DK Kadr, ul. Gintrowskiego 32
sala: Broadway
wstęp: 15 zł, bilety do nabycia online lub w DK Kadr
Źródło: https://www.dkkadr.waw.pl/drzewa-braty/