SPEKTAKL: ABSOLUTELY FABULOUS Dancers
HOTELOKO movement makers
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
Koncepcja: Magdalena Przybysz
Choreografia: Magdalena Przybysz / Wojciech Grudziński
Reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska
Koncepcja stylistyczna / reżyseria świateł: Anna Ciupryk
Występują: Wojciech Grudziński / Magdalena Przybysz / Agata Życzkowska
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Czas trwania: 60 min
Trailer: https://youtu.be/2gbJi6RU8XY
12 LISTOPAD – godzina 19.00
Pod niebem gwiazd biegniemy, a każdy sam… Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. A to wszystko w rytmach muzyki lat 80., krakowiaka i muzyki klasycznej. Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny, absurdalny styl taneczny, który burzy wszelkie stereotypy i oczekiwania dotyczące tego, jaki powinien być tancerz czy tancerka. Styl taneczny, który niczym pocisk absurdu, niczym niszcząca kula, wyważa kolejne cegły w ścianie. Artyści samotnie biegną pod niebem gwiazd oraz znajdują się w odmiennych konstelacjach, zadając sobie iście filozoficzne pytania:
Co nas ukształtowało?
Dokąd zmierzamy?
Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nienarzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć?
Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy się nauczyć? Czy można na nowo odnaleźć spokój, mimo historii zataczającej kolejne to samo koło?
HOTELOKO movement makers
Teatr powstał w 2011 r. z inicjatywy aktorki, reżyserki i producentki Agaty Życzkowskiej. Obecnie artystka tworzy go wraz z choreografami i tancerzami Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz. Razem realizują projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne na pograniczu tańca, teatru i performans. Nazwa HOTELOKO movement makers powstała w 2017 r. podczas pracy nad spektaklem „Absolutely Fabulous Dancers”. Pozostałe wspólne spektakle to ”frau/mujer/femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Darklena”, „Insta Show” i „frau blush”. Wspólnie wypracowali oni nieco freakowy styl. W sferze kostiumu u Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”. Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO jest połączenie nowego tańca współczesnego, ruchu autentycznego, ruchu codziennego z elementami teatru, a także angrażowanie widzów do udziału w spektaklach. W wielu scenach widzowie performatywnie współtworzą świat wraz z artystami. Ideą jest próba zatarcia granicy pomiędzy widzem i performerem oraz odwrócenie ról. Najważniejszym kryterium jest kryterium prawdy. Na scenie ważne jest oko artysty i widza, które wyraża całą prawdę. Teatr na scenie HOTELOKO istnieje tylko w technice i rzemiośle, ale kolektyw daleki jest od wykorzystywania teatru, aby tworzyć maski. Cekiny nie są maską, są podkreśleniem osobowości. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są bliskie artystom. HOTELOKO nie ma swojej stałej siedziby. Artyści pracują w Warszawie w różnych miejscach oraz współpracują z Berlinem i innymi miastami Europy.
JESTEŚMY TAM, GDZIE JEST DOBRY FLOW.
www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko
BIOGRAMY ARTYSTÓW:
MAGDALENA PRZYBYSZ – choreografka/performerka/tancerka
Jest jedną z bohaterek książek o tańcu Anny Królicy „Pokolenie solo” oraz Witolda Mrozka „Nowy taniec”. Stypendystka Ministra Kultury 2013 w dziedzinie taniec, stypendystka Solo Projekt 2009 Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, absolwentka Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Rozpoczęła swoją taneczną drogę artystyczną w 2003 roku w Krakowie w Eksperymentalnym Studio Tańca (EST) Iwony Olszowskiej. Jej prace powstają często jako kooperacja z artystami innych dziedzin i pokazywane są podczas ważnych wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Malta („Przesilenie letnie”), CSW w Warszawie, Łodzi, Toruniu w ramach programu Scena dla Tańca z ramienia Instytutu Muzyki i Tańca („Strange Lóóp”) w CSW w Warszawie, podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu („Wytnij-wklej”), Cricoteca w Krakowie („Dancing for the Birds, They watching Us”), na Festiwalu UNITHEA we Frankfurcie czy Tanztage w Berlinie („Mój Poland Drive”).
Obecnie współtworzy wraz z Agatą Życzkowską i Wojciechem Grudzińskim HOTELOKO movement makers. m.in. zrealizowała choreografię do spektaklu „frau mujer femme” w koncepcji Agaty Życzkowskiej oraz performans #moiprzyjacieletancza we własnej koncepcji i choreografii. Ponadto pogłębia swój warsztat biorąc udział w specjalistycznym kursie edukacji somatycznej Body Mind Centering w Embody Move Association w Londynie, podczas której eksploruje zagadnienia anatomii, biofizjologii oraz przekłada tę wiedzę na język współczesnej choreografii.
AGATA ŻYCZKOWSKA
Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2001). Od początku związana z teatrem fizycznym, m.in. brała udział w projektach Eugenio Barby i Odin Teatret (Dania). Grała w wielu spektaklach współpracując m.in. z takimi choreografami i reżyserami jak Jérôme Bel (polska wersja „The Show Must Go On”), Anna de Manincor/ZimmerFrei, Thomas Harzem, Iwona Kempa, Paweł Paszta. Otrzymała nagrodę im. H. Konieczki dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2002/2003 oraz nagrodę za rolę Venticelli w spektaklu „Amadeusz”/reż. Waldemar Zawodziński, przy którym była także asystentką reżysera, a także nagrodę zespołową podczas I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy 2002 za spektakl „Rodzina Wampira”/reż. Paweł Szkotak (także asystentka reżysera).
Była Redaktor Naczelną pisma społeczno-kulturalnego „RAZEM. Świat w naszych oczach” (2003-2007). Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł, jako koordynatorka i producentka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca (2011-2013). Zrealizowała kilka projektów edukacyjno-kulturalnych dla młodzieży we współpracy z Magdaleną Przybysz i Dawidem Żakowskim. Prezeska Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ (od 2009) i dyrektorka Centrum Sztuki Tańca w Warszawie (od 2017). Jest założycielką Teatru HOTELOKO movement makers (2011), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka i reżyserka kilkanaście spektakli, m.in. wyreżyserowała cztery spektakle we współpracy z Magdaleną Przybysz: „frau / mujer / femme” (2016), „#moiprzyjacieletancza” (2016), “Absolutely Fabulous Dancers” (2017), „INSTA SHOW” (2018) oraz spektakl dla dzieci i młodzieży pt. „DARKLENA” (2018) we współpracy z Wojciechem Grudzińskim.
WOJCIECH GRUDZIŃSKI
Tancerz i choreograf, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie oraz Wydziału Tańca Współczesnego Codarts w Holandii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas edukacji tanecznej brał udział w przedstawieniach m.in. takich choreografów jak Itamar Serussi, Hans van Manen, Ed Wubbe oraz Jiří Kylián. Ponadto współpracował z Jensem van Daele, Davidem Bolgerem, Martą Ziółek, Magdaleną Przybysz, Olą Osowicz i Ulą Sickle. Był jednym z artystów warszawskiej wersji spektaklu „Gala” Jérôme’a Bela, którego premiera odbyła się w Nowym Teatrze w ramach Festiwalu Ciało/Umysł 2017. Jednocześnie rozwija własną praktykę choreograficzną. Zrealizował projekt z akademią La Cambre / Ecole nationale supérieure des arts visuels w Brukseli. W latach 2016/2017 stworzył dwie prace solowe: „SLAVE4YOU dlaciebiedlarodziny” oraz „PAX”. W 2018 roku Wojciech był rezydentem w Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Stary Browar Nowy Taniec w ramach Solo Projektu Plus 2018), realizując prace POPULUXE. Współpracuje z HOTELOKO movement makers: brał udział w performansie „#moiprzyjacieletancza”, współtworzył choreografię i brał udział w spektaklu Magdaleny Przybysz „Absolutely Fabulous Dancers” oraz zrealizował choreografię do spektaklu Agaty Życzkowskiej „DARKLENA”.
ANNA CIUPRYK – autorka kostiumów i scenografii / fotograf
Stylistka i fotograf. Jej związek z fotografią zaczął się w ciemni, kiedy po raz pierwszy wywoływała zdjęcia zrobione analogowym aparatem. Mimo, że od tej chwili minęło wiele lat, wciąż uwielbia obserwować, jak obraz pojawia się na papierze. Ma wrażenie, że obcuje wówczas z prawdziwą magią. Naprawdę szczęśliwa czuje się wtedy, kiedy otaczają ją inspirujący ludzie. Lubi pracować w zespole – dba o serdeczną, niemal rodzinną atmosferę na planie zdjęciowym. Od początku związana z magazynem Miasto Kobiet, współpracuje z uznanymi projektantami (Natasha Pavluchenko, Michał Starost, nieistniejący już duet Zemełka&Pirowska), realizuje komercyjne sesje zdjęciowe na potrzeby kampanii reklamowych (4f, Śnieżka – kampania z Mamedem Kalidovem). Najczęściej zajmuje się przygotowywaniem lookbooków dla projektantów, małych i większych firm odzieżowych oraz realizowaniem kampanii wizerunkowych. Największą radość sprawiła jej publikacja na prestiżowym portalu internetowym Fashion Gone Rouge.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Dom Kultury Kadr
- Przemysława Gintrowskiego 32
02-697 Warszawa
sala: Broadway
wstęp: 10 zł, rezerwacja miejsc online lub w DK Kadr
————————————–
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
www.centrumsztukitanca.eu
https://www.dkkadr.waw.pl/k/repertuar/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/
Twitter: https://twitter.com/CSTwWarszawie
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu CST: Dom Kultury Kadr
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, teatralia.com.pl, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
IKG